Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Картер је гробницу открио 1922. године и египатски стручњаци су дуго сумњали да је украо део блага који се у њој налазио пре него што је званично била отворена. Иако гласине већ дуго круже, доказа за то није било. Све до сада.
Оптужбе да је Картер у свом поседу имао имовину „несумњиво украдену из гробнице“ наводе се у до сада необјављеном писму које му је 1934. године послао еминентни британски стручњак из његовог археолошког тима.
Писмо је написао сер Алан Гардинер, познати филолог, који је био задужен за превођење хијероглифа откривених у 3.300 година старој гробници. Картер му је касније дао древну амајлију, за коју је тврдио да није потекла из гробнице.
Гардинер је, међутим, показао амајлију Рексу Енгелбаху, тадашњем британском директору Египатског музеја у Каиру, који је утврдио да је несумњиво дошла из гробнице јер је одговарала другим предметима из гробнице, од којих су сви прављени из истог калупа.
Британски археолог Хауард Картер испитује Тутанкамонов саркофаг
Након Енгелбахове пресуде, Гардинер је послао писмо у којем наводи да је „амајлија без икакве сумње украдена из Тутанкамонове гробнице".
„Дубоко жалим што сам стављен у овакву позицију. Нисам рекао Енгелбаху да сам амајлију добио од тебе“, истакао је филолог.
Писмо, у оквиру приватне колекције, биће објављено у предстојећој књизи Универзитета Оксфорд –„Tutankhamun and the Tomb that Changed the World.
Њен аутор, један од водећих египтолога, Боб Брајер рекао је да дуго времена круже сумње да је Картер украо део блага.
„Сада нема никаквих сумња да јесте“, додаје Брајер.
Ове године се обележава век од открића гробнице, која је била препуна блага – престола, кочија и хиљада предмета намењених загробном животу. Картер је десет година након открића надгледао вађење предмета и њихов транспорт Нилом до Каира где су многи изложени у Египатском музеју, преноси РТС.