ЕКОНОМИЈА

Пољопривредници блокирали оба излаза из Панчева за Београд, у току састанак у Влади Србије /фото/

Пољопривредници наставили протесте у Новом Саду, Суботици и Јужном Банату. Ратари из Раче на тракторима у Лапову чекају одговор Владе, а пољопривредници су блокирали и оба излаза из Панчева за Београд. Састанак премијерке Ане Брнабић са пољопривредницима почео је око 10 часова у Влади Србије.
Sputnik
Пратите Спутњик и на летовању

Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com

Састанку присуствују и произвођачи уља, представници трговинских ланаца, представници Привредне коморе Србије, као и представници Министарства пољопривреде и Министартсва финансија.
Представник пољопривредника из Суботице Мирослав Матковић обратио се медијима пре почетка састанка и казао да очекују повољан исход, али да од захтева неће одустати.
"Нећемо одустати ни од једног захтева. Протести у Суботици и даље трају, а надамо се да ћемо са надлежнима имати успешне преговоре, у супротном протести се настављају", рекао је Матковић, а преноси Танјуг
Пољопривредници који су блокирали оба излаза из Панчева за Београд су тамо и преноћили и кажу да чекају састанак у Београду са премијерком након чега ће одлучити о даљем току протеста.
На блокадама су ратари из Панчева и околних села, као и из ковинске општине.
У Влади Србије, како је саопштено раније, очекују да резултат разговора буде решење актуелне ситуације, прихватљиво за пољопривреднике и за државу и трговце – водећи рачуна о интересима грађана.
Пољопривредници блокирали оба излаза из Панчева
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж каже за РТС да ће данашњи састанак укључити све оне од којих може да се очекује да допринесу решењу – и ратаре, али и произвођачи и прерађивачи уља, као и трговински ланци.
"Сви имају проблеме, од тога да су трошкови саме производње за ратаре порасли до тога да је до недавно на снази била забрана извоза и да су трошкови за прерађиваче такође порасли. Дакле, сви деле терет и зато је битно да сви седнемо за сто и видимо на који начин то можемо да ублажимо. Да ли ће бити идеално – вероватно неће", поручује Чадеж.
Истиче да је суштина да се види како да се ублажи ситуација и да нико не буде на великом губитку.
Пољопривредници блокирали оба излаза из Панчева
Ратари траже да откупна цена сунцокрета буде 700 евра по тони, да се укине акциза на гориво и ограничи трговинска маржа. Влада је првих дана протеста испунила део захтева, укинула забрану извоза уља и понудила да откупна цена сунцокрета буде 535 евра по тони.
Пољопривредници данима протестују и блокирају саобраћајнице. Поручују да, ако за тону сунцокрета не добију 700 евра, неће имати чиме да плате сетву и да ће, онда, следеће године хране бити још мање.
ЕКОНОМИЈА
Пољопривредници наставили протест, блокирани стари и нови пут од Панчева ка Београду /видео, фото/
Коментар