Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Он је додао да није случајно што медији уместо ИАЕА цитирају америчке стручњаке који уверавају да су, у случају напада на Запорошку нуклеарку, ризици од ширења радијације у Европи минимални.
Кирилов је појаснио да, према мишљењу америчких стручњака, дебљина бетонских склоништа нуклеарних реактора нуклеарке износи 10 метара, а да је сама станица пројектована и изграђена узимајући у обзир потребу превазилажења последица таквих инцидената као што је пад цивилног авиона.
Упоредо с тим, стручњаци из САД, сматра Кирилов, не искључују могућност да ће директан погодак артиљеријских граната великог калибра на суво складиште искоришћеног нуклеарног горива довести до радиоактивне контаминације подручја у радијусу до 20 километара. Хаваријска ситуација на нуклеарном реактору ће се, истиче он, проширити на околину у максималном радијусу до 30 километара.
Начелник је претходно изјавио да руски експерти сматрају да због дејстава Кијева на Запорошкој нуклеарки може доћи до ситуације сличне Чернобиљу и Фукушими.
Запорошка нуклеарна електрана
Нуклеарна електрана Запорожје се налази на левој обали Дњепра, у близини града Енергодара. То је највећа нуклеарна електрана у Европи по броју блокова и капацитету. Станица има шест енергетских блокова ВВЕР-1000, сваки капацитета 1 гигават.
Електрану од марта чува руска војска. Министарство спољних послова Русије истакло је оправданост преузимања контроле над електраном од стране руске војске у смислу спречавања цурења нуклеарних и радиоактивних материјала. Министарство је такође подсетило да станицу тренутно контролише украјински оператор.
Украјинске трупе редовно гранатирају Енергодар и територију нуклеарке.