Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Како каже за Спутњик магистар историјских наука Ефим Комаровски, у 19. веку се појавио покрет панславизма.
Наиме, у Прагу је 1848. одржан Први словенски конгрес, на коме је први пут исказана та идеја. Форум су иницирали чешки активисти а окупио је представнике словенских народа који су живели у Аустроугарској монархији (Чеси, Словаци, Русини, Хрвати“), као и представнике Пољака и Срба.
Блиски словенски народи
„У покрету панславизма су се налазиле земље које обједињује словенски дух, као и традиционални погледи на неке животне ситуације. У време овог покрета, Русија је увелико имала тробојку. Исте боје на застави, само поређане по другачијем редоследу, осим Србије, данас имају како Хрватска, тако и Словенија“, подсећа Комаровски.
Саговорник Спутњика истиче да је панславизам представљао тежњу ка уједињењу словенских земаља и народа, а отуда и сличност застава држава и нација које припадају словенској породици.
„Међу овим земљама посебно се издваја застава Србије. Пошто су наши народи изузетно блиски и пријатељски настројени једни према другима, то се одразило и на застави која има исте боје као и руска, само распоређене у другачијем редоследу“, каже стручњак.
Заштитница Јужних Словена
Саговорник каже да је српска застава направљена по узору на руску јер је Русија пружила помоћ српском националном покрету у борби против Турака.
„Мислим да српска држава има сличну заставу како би нагласила јаку везу са Русијом — великом земљом која је увек помагала и наставиће да помаже Србији“, наглашава саговорник.
Руски историчар Петар Муљтатули напомиње да је Русија почев од 17. века непрестано штитила Јужне Словене, укључујући Србе.
„Руска држава је одиграла важну улогу у турско-српском рату, када је постигнута аутономија српске државе у саставу Османског царства“, објашњава стручњак.
Према речима саговорника, застава бело-плаве-црвене боје је била блиска Словенима.
„Ово су биле словенске боје. За Србију је застава играла велику улогу јер се водио рат за будућност ове земље, у којем је Русија била главни бранилац. Сада је бело-плаво-црвена застава наша национална, државна застава, застава борбе за независност и суверенитет Русије. Заставу са оваквим бојама има и наша братска Србија“, каже стручњак.
Према увреженом тумачењу, на руској застави бела боја представља мир и чистоту, плава веру и поштење, а црвена снагу, храброст и крв проливену за отаџбину.
Руски председник Владимир Путин је у видео-обраћању у част Дана државне заставе Русије изјавио да је уверен да ће руска државна застава увек бити свети симбол за сва покољења у овој земљи. Према његовим речима, застава ће их надахнути како за ратне подвиге и достигнућа у послу, тако и за освајање нових висина у науци, култури и спорту.
Први је бело-плаво-црвену заставу као државни симбол Русије увео Петер Велики. Како каже историчар Петар Шаповалов, застава је уз химну и грб кључни, системски елемент сваке државе и представља карику која везује генерације грађана Русије. Он је такође подсетио да ће 1. септембра у свим школама у Русији бити подигнута застава као обавезни елемент образовног процеса.