Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
„Уништавање споменика војницима совјетске армије – ослободиоцима Риге и Летоније од немачко-фашистичких завојевача неприхватљиво је за цивилизовану земљу“, наводи се на сајту Министарства.
Она је истакла да се то ради упркос међународним обавезама Летоније и протестима њених грађана.
Према њеним речима, у Риги морају бити свесни да идеја о уклањању споменика не може да уништи сећање на подвиг совјетских војника ослободилаца и да само води даљој „деградацији билатералних односа“.
Како је објавио портал ТВНЕТ скулптура „Мајка домовина“, која је била део споменика Ослободиоцима Риге, распала се приликом уклањања са постоља.
Још од 1990-их година летонски екстремисти покушавају да униште споменик Ослободиоцима Риге, који је подигнут 1985. године и постао симбол свих оних који су погинули за престоницу Летоније. Између осталог, 1997. године двојица летонских националиста су, покушавајући да дигну у ваздух скулптуре, погинула су од сопствених бомби.
Судбина споменика
Радови на демонтажи споменика Ослободиоцима Риге почели су 23. августа, а током припрема за рушење полиција је привела најмање шест особа од педесетак демонстраната који су се тамо окупили. До вечери 23. августа срушене су све три скулптуре совјетских војника. У медијима се појавила информација да се после 21 час стотине људи окупило у Парку победе, од којих су неки протестовали против рушења. Полиција је саопштила да је привела 14 особа.
Парламент Летоније пре тога је суспендовао снагу клаузуле међувладиног споразума са Русијом о заштити споменика совјетским војницима, која омогућава да се демонтира споменик Ослободиоцима Риге. Полиција је затворила приступ споменику, општинске службе су трактором уклониле цвеће положено 9. маја, а касније су становници града поново почели да га доносе. Летонски парламент дозволио је рушење споменика. Скупштина града Риге гласала је за рушење, наложивши специјализованој агенцији да обезбеди демонтажу споменика.