Тензије расту дан пред почетак важења споразума о личним документима, као и уредбе којом је предвиђено да се у следећа два месеца аутомобили са српским таблицама пререгиструју на косовске са ознаком РКС.
Наинтезивније патролирање је на путу од Косовске Митровице према административним прелазима. Припадници Кфора нису заустављали нити контролисали саобраћај, као што то нису чинили ни претходних дана. Намера им је само да буду примећени.
Камп КФОР-а код Лепосавића
Неколико километара од Кфоровог пункта, на месту где су крајем септембра подигнуте барикаде у знак протеста због доласка специјалаца на територију општине Лепосавић, Косовска полиција као да прави камп.
Кфор на северу Косова и Метохије
© Sputnik / Дејан Симић
Како су се репортери Спутњика уверили, привремени пункт се претвара у базу. Постављају се бетонски бедеми, проширује се и асфалтира друм.
Према речима мештана, припадници специјалних снага Косовске полиције припремају терен и у селу Јабука. Како наводе, тамо се укопавају и припремају логистику.
„Грађевинске машине у селу Јабука копају ровове. Сви ми знамо да није посао полиције да се укопава. За шта се они припремају? Претходних 15 дана преко 20 контејнера је отишло тамо, као и цистерне са водом“, за Спутњик прича Бранислав Недељковић, члан руско-српског пријатељства из Косовске Митровице.
Недељковић наводи да све то утиче на становништво које је узнемирено, и да се са додатним ангажовањем униформисаних лица неће смирити тензије.
„Нове снаге косовских полицајаца и њихово крстарење путевима на северу Косова и Метохије уносе немир међу српско становништво“, наводи Недељковић.
Графит у Северној Митровици
© Sputnik / Дејан Симић
Мир је само привидан
Верољуб Петровић, директор НВО “Хумани Центар Митровица”, наводи да је тренутно привидни мир, али и да може за два минута да плане и догоди се конфликт.
„Постоји атмосфера нестабилности, за који је најодговорнији КФОР. На основу Резолуција 1244 СБ УН, према Анексу два, тачка 4. , КФОР је је задужен за безбедност свих, да осигура безбедан повратак избеглих и интерно расељених. КФОР то нажалост не ради. Ми се не осећамо безбедно“, наводи Петровић.