Према његовим речима, такав трошак може да приушти само мали број компанија.
Христов је нагласио да преговоре о обнављању испорука са руском компанијом „Гаспром експорт“ према текућем споразуму води „Булгаргас“, али да на политичком нивоу нема разговора на ту тему.
Министар истиче да бугарска страна до сада није добила од руске компаније „чврст став“ поводом бројних питања као што су цена, рокови испоруке и њихова безбедност. Тренутно неће бити довољно да Софија једноставно пређе на нову шему плаћања у рубљама како би осигурала испоруке, јер су се од априла, када је снабдевање обустављено, појавили нови ризици.
Христов је нагласио да циљ Бугарске „нису испоруке по свакој понуђеној цени“.
„То једноставно нема никаквог економског смисла“, оценио је он.
Крајем априла ове године Бугарска је престала да добија гас од „Гаспрома“ због одбијања да плаћа по новој шеми. Према речима некадашњег премијера Кирила Петкова, зависност Бугарске од руског гаса износи 90 одсто, односно, годишње потребе земље за руским гасом износе око три милијарде кубних метара.
Он је одлуку руске компаније назвао уценом и у мају договорио набавку прва два танкера америчког течног нафтног гаса, а крајем јула још седам, иако је због недостатка слободних терминала, нова Влада могла да обезбеди само један.