СВЕТ

„Европа је остала без енергије“: Орбан позвао на борбу против „зелених фундаменталиста“ и бирократа

Европа је остала без енергије, а уколико желимо да откријемо срж проблема, она ће увек бити питање енергије, рекао је мађарски премијер Виктор Орбан.
Sputnik
„Не можемо да функционишемо без енергије, енергија је алфа и омега. Још један проблем је што је енергија која долази у Европу скупа“, написао је Виктор Орбан на свом Фејсбук* профилу.

„Морамо да се боримо против зелених фундаменталиста и бирократа који су умешани у геополитичке игре. Они морају да буду побеђени, права битка је да се не искључе различити извори енергије, угљенични, нуклеарни, гас... Из политичких разлога, Европа одбија да користи различите изворе енергије, због чега расту трошкови живота и због чега се отежава пословање наше индустрије и глобалном надметању“, написао је Орбан.

Мађарски премијер је додао да „постоји неколико континената који су у тако тешкој ситуацији као што је наш, али да само наш континент толико отежава живот сам себи“.

„Шта Мађарска може да уради у овој ситуацији? Мађарска и мађарска влада урадиће све што је потребно за отаџбину. Нећемо имати несташице енергије. То није предвиђање, то је чињеница. Мађарска ће имати довољно гаса и довољно струје“, навео је Орбан.

Крајем августа, Мађарска је потписала уговор са „Гаспромом“ за додатне испоруке гаса преко „Турског тока“ и Србије.
Мађарска је једна од неколико ЕУ земаља које се сагласила са захтевом Москве за плаћање гаса у рубљама, наводи РТ.
Северни сусед Србије у више наврата је критиковао ЕУ санкције против Русије, јер нису испуниле оно што им је била намера, а у исто време су нарушиле снабдевање гасом и изазвале енергетску кризу због које је скочила цена енергената, пише РТ.
*Активности „Мета“ (друштвене мреже Фејсбук и Инстаграм) забрањене су у Русији као екстремистичке.
РУСИЈА
Мађарска: Министри енергетике ЕУ нису донели одлуку о ограничењу цена руског гаса
РУСИЈА
Орбан: Санкције против Русије могле би да баце Европу на колена
РУСИЈА
Руски гас изазвао поделу у ЕУ: Како ограничити цену, а не наљутити Москву
Коментар