Црногорски предсједник Мило Ђукановић је у уторак доставио предлог за скраћење мандата Скупштини Црне Горе, пошто није никоме повјерио мандат за састав нове владе, уз образложење да „није стекао утисак да постоји јасна већина која би била у стању да формира Владу”, као и да се „они који су предложили Миодрага Лекића за мандатара нису одазвали консултацијама ни доставили потписе подршке“.
Нова-стара парламентарна већина одбила је тај предлог, наводећи да ће изазвати пријевремене предсједничке изборе уколико шеф државе Мило Ђукановић до 30. септембра не повуче предлог за скраћење мандата Скупштини.
Они су Ђукановићу а даном закашњења послали 41 потпис подршке Лекићу, јер је ГП УРА прво одбијала да њени посланици ставе потписе тражећи комплетан договор о саставу будуће владе, али су се предомислили.
Ђукановић је тражио да се о његовом предлогу расправља 30. септембра, што је за парламент обавезујуће с обзиром на то да је сједница ванредна.
Посланици нове-старе парламентарне већине тврде да је предсједник државе прекршио Устав јер није испоштовао одредбу која га обавезује да позове представнике парламентарних партија на консултације.
Славен Радуновић, шеф Клуба посланика ДФ, изјавио је да је Ђукановић позвао само дио представника политичких партија заступљених у Скупштини, као ни самог Лекића као кандидата за мандатара. Он је додао како је излаз да Ђукановић понови процес и да у складу са Уставом сазове консултације.
Лидери Демоса Миодраг Лекић, Радничке партије Максим Вучинић и Праве Марко Милачић потврдили су „Вијестима“ да од предсједника нису добили позив на консултације.
Предсједник Посланичког клуба Покрета за промјене Бранко Радуловић рекао је да ће се тражити скраћење мандата предсједнику државе ако он до 30. септембра не повуче предлог за скраћење мандата Скупштини, јер је, како објашњава, „предсједник прекршио Устав и позитивну праксу“.