РУСИЈА

До краја недеље може исцурети сав гас из оштећених руских гасовода

Истрага о цурењу гаса из гасовода „Северни ток“ и „Северни ток 2“ у Шведској је предата Служби безбедности, јер то може бити усмерено против шведских интереса, а није искључена ни умешаност страних држава, наводи се у саопштењу Службе безбедности. Како пишу медији, до краја недеље би могао цео гас да исцури из гасовода.
Sputnik
„Служба безбедности Шведске је преузела истрагу која се односи на догађаје који су повезани са ‘Северним токовима’ од шведске полиције. Злочин који се тренутно истражује је велика диверзија. Истрагу води шведска Служба безбедности, с обзиорм на то да је можда реч о озбиљном злочину, који се у неком степену, тиче интереса Шведске и не треба искључити ни то да иза тога стоје стране силе“, наводи се у изјави.
Данска енергетска агенција је саопштила, да је већа количина гаса из гасовода „Северни ток“ истекла, и они могу у потпуности да се испразне крајем недеље, преноси агенција „Ројтерс“ позивајући се на директора Агенције.
Агенција Блумберг наводи да последице хаварије на гасоводима „Северни ток“ и „Северни ток 2“ могу довести до невиђене климатске катастрофе.

„С обзиром на то да током 20 година тона метана има 80 пута већи утицај на климу од угљен-диоксида, постоји велика вероватноћа да ће ово опасно цурење изазвати велику забринутост. Ако се ови цевоводи испразне, ефекти на климу ће бити катастрофални и невиђени“, рекао је научни сарадник некомерцијалне климатске организације „Клин ер таск форс“ (Clean Air Task Force) Девид Макејб.

Блумберг указује да ће бити веома тешко да се одреди количина метана, која се нађе у атмосфери, јер њих бележе сателити, а добити тачне податке о инциденту изнад воде је веома тешко због светлости која се одражава на површини воде. Према прелиминарним истраживањима, ниво емисије метана може достићи 115 хиљада тона, што је приближно једнако годишњим емисијама метана из два милиона аутомобила.
Државно тужилаштво Русије покренуло је поступак по предмету међународног тероризма након оштећења гасовода "Северни ток", саопштила је прес-служба надзорног ресора.
Компанија „Норд стрим 2 АГ“ је у понедељак саопштила да се на једном од кракова „Северног тока 2“ (напуњеног техничким гасом након изградње) догодила ванредна ситуација у водама Данске у близини острва Борнхолм, праћена наглим падом притиска. Затим је пријављен смањен притисак на оба крака (рад гасовода прекинут је крајем августа, али је он остао напуњен гасом). Компанија је саопштила да узроци такође нису познати.
Министарка спољних послова Шведске Ан Линде рекла је да инцидента са цурењем гаса на гасоводима „Северни ток“ и „Северни ток 2“ дошло услед експлозија.
О томе ко је извршио диверзију на руским гасоводима у ауторској емисији „Мој поглед на Русију“ говорила је Љубинка Милинчић:
РУСИЈА
Русија затражила хитну седницу СБ УН због „Северних токова“
Коментар