Однос Српске православне цркве и Ватикана је пре свега пријатељски и може додатно да се унапреди, поручио је кардинал Курт Кох, који борави у посети Србији, а данас ће разговарати с патријархом српским Порфиријем.
„То је мој први сусрет са његовом светости и то је главни циљ моје посете, да се сретнем с њим у име Католичке цркве, да му честитам на устоличењу и зажелим свако добро“, рекао је кардинал Кох за Танјуг, након литургије коју је у четвртак служио у Катедрали узнесења блажене дјевице Марије у Београду.
Са патријархом ће, каже, разговарати о унапређењу односа две верске заједнице.
„Однос СПЦ и Свете столице веома је леп и пријатељски и желео бих да се још више продубе ти односи“, поручио је он.
Кардинал Кох је истакао како би волео да се што боље упозна са српским патријархом и да га саслуша, како би сврсисходније водили дијалог о односу СПЦ и Свете столице.
Папски изасланик је рекао и да је са много страна чуо похвале на рачун српског патријарха о његовој отворености и жељи за дијалогом.
„Зато желим да разговарамо и да чујем све што би он желео да изрази у смислу продубљивања пријатељства између СПЦ и Свете столице и унапређења наше сарадње“, објаснио је Кох.
Он је у духу хришћанског јединства служио литургију и помолио се са верницима за уједињење свих хришћана, који, како је истакао, сви верују у једног бога, а раздвајају их само догматске разлике.
Када је у питању могућност папине посете Србији, Кох каже да се не ради само о папиној жељи, већ да томе треба да претходи позив, пре свега, Владе Србије, али и да се, с обзиром на то да је наша земља већински православна очекује позив и од СПЦ.
Кардинал Кох се у оквиру тродневне посете Србији састао и са свештеницима Београдске надбискупије и одржао предавање на тему 1.700 година од првог екуменског Никејског сабора и о заједничком слављу Васкрса хришћанских цркава Истока и Запада.
Ово није први пут да је кардинал Кох у посети Србији, с обзиром да је у нашој земљи боравио пре седам година, када се састао са тадашњим председником Србије Томиславом Николићем и шефом српске дипломатије Ивицом Дачићем.