Научници су открили реку проучавајући како се лед на Антарктику топи, на основу снимака из ваздуха који могу да продру кроз лед, уз коришћење модела речних токова.
Река је откривена током проучавања источне и западне ледене плоче Антарктика, а улива се у Веделово море, наводи се у научном раду објављеном у часопису „Нејчр џиосајенс“.
Глациолог Мартин Сигерт са Империјал колеџа Лондон, каже да се на подручју које је проучавано налази толико леда да би његово топљење могло да подигне глобални ниво мора за 4,3 метра.
„Колико се тог леда топи и колико брзо, у вези је са тиме колико је клизава основа на којој се налази. Новооткривена река могла би да има велики утицај на процес топљења“, каже Сигерт.
Научници већ дуго знају за речне токове испод леда. Они се јављају на два начина: геотермално загревање и фрикција могу да истопе лед на дну глечера, а са друге стране, дубоке пукотине у леду, познате као „млинови“, могу да спроведу површинску воду у основу леда. Други начин много чешће се јавља на Арктику и Гренланду где постоје веће варијације у дебљини леда у зависности од сезоне.
Ново откриће научника показује да на Антарктику има довољно истопљеног леда на дну ледених плоча на основу ког се формирају реке. Ти канали свеже воде под високим притиском могу да убрзају топљење основе леда, те да смање стабилност глечера.
Глациолог Нил Рос са Универзитета Њукасл каже да ово откриће мења начин на који научници разумеју и мере топљење леда на Северном и Јужном полу.
„У том проучавању сада мора да се разматра цео систем, ледена плоча, океан и слатка вода“, каже он.
Научници желе да примене ову методу и на испитивање других делова Антарктика, будући да сматрају да речни ток испод леда утиче на околину у пречнику од око 200 километара.