„Русија никада није била против иницијативе господина (директора Међународне агенције за атомску енергију Рафаела) Гросија у вези са зоном нуклеарне безбедности и заштитне око Запорошке нуклеарне електране. Од септембра одржавамо конструктивне консултације са ИАЕА за израду одговарајућих практичних споразума“, написао је Уљанов на Твитеру, напомињући бројне „фејкове у јавном простору“ на ову тему.
Запорошка нуклеарна електрана
Запорошка нуклеарна електрана налази се на левој обали Дњепра, у близини града Енергодара. То је највећа нуклеарна електрана у Европи по броју блокова и капацитету. Станица има шест енергетских блокова ВВЕР-1000, сваки капацитета 1 гигават.
Електрану од марта чува руска војска. Министарство спољних послова Русије истакло је оправданост преузимања контроле над електраном од стране руске војске у смислу спречавања цурења нуклеарних и радиоактивних материјала. Председник Русије Владимир Путин наложио је 5. октобра да се Запорошка нуклеарка стави под контролу Русије.
Украјинске трупе редовно гранатирају Енергодар и територију нуклеарке.
Председник Русије је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.