У српским рукама и мач и погача када је у питању Косово и Метохија
Да би се Поглавље 35 ажурирало потребна је наша сагласност и свих чланица ЕУ. Србија није прихватила немачко-француски предлог па приче о томе личе на пуштање магле како би на брзину за Косово издејствовали независност, а за себе покриће због онога што су учинили Србији, а противе се истом што се дешава у Украјини, каже Владислав Јовановић.
SputnikШеф дипломатије Европске уније Жозеп Борељ најавио је ажурирање Поглавља 35 које постоји у оквиру преговора Србије са ЕУ. Ово Поглавље које је ЕУ и иначе осмислила само за Србију у потпуности је везано за нормализацију односа Београд и Приштине, и ослања се на Бриселски споразум који је и омогућио отварање приступних преговора Србије са ЕУ. Сада неки тумаче да Борељ жели да у Поглавље 35 уметне немачко-француски план, који је Србија одбила, што ако би се десило би укинуло Бриселски споразум.
И мач и погача
Дипломата Владислав Јовановић, бивши амбасадора СРЈ у Уједињеним нацијама, напомиње да ажурирање или како неки кажу ревизија Поглавља 35 није могуће без нашег пристанка, али је, додаје он, посебно битан моменат када се то пласирало у јавност и зашто.
„То jе поглавље које постоји само за Србију, и оно је једна врста омче око нашег врата која је час сува, час подмазана, и у зависности у ком је стању кад се притегне притисак буде јачи или слабији“, сликовито описује Јовановић став ЕУ и запада према Србији, напомињући да је у нашим рукама и мач и погача.
Страх од истине
То, како каже, иде тако далеко да се већ помињу рокови кад би требало тај свршени чин да се деси, што је по Приштини март идуће године. Јовановић и најаву ревизије Поглавља 35 и помињање периода за затварање овог питања доводи у везу са проблемом који Запад има у вези са Украјином.
„Запад је сву своју снагу концентрисао на повреду међународног права а иза себе има велики подсетник (Србију) где су они први прекршили то исто међународно право и то још безразложније и жешће него што може, како они кажу за Русију“, објашњава Јовановић.
По његовим речима ,такозвани немачко-француски предлог или европски како га је Борељ назвао, ми нисмо прихватили, а самим тим не могу га они сами ни на који начин угурати у Поглавље 35 које су осмислили без наше сагласности.
„И то је проблем, јер они морају што пре у својој политичкој позадини да очисте ту ружну успомену иза себе, одвајање Косова од Србије на начин на који су они то учинили. Такође су свесни да од тога могу да се оперу само ако своју тадашњу жртву Србију натерају да им то омогући и да прихвати одговорност за све на себе – прихватајући њихов крајњи циљ или признање Косова, или његов улазак у Уједињене нације што је донекле исто. Једноставно ти њихови захтеви попримају форму диктата, односно, притиска не остављајући нам никакав простор за маневар“, каже Јовановић.
Прсти Вашингтона
Наш саговорник је сигуран да се ЕУ без подршке Вашингтона не би сама упустила у овакве измене или бар њихове најаве, свесна да ни Бриселски споразум чији је она гарант није спроведен од стране Приштине.
„Они би могли да буду лежернији, па да са нама траже компромис у вези са Косовом, али они то не смеју да ураде, јер би тиме своју кривицу према нама још више оголели и зато им је потребна наша капитулација, прихватањем новог стања и плана, који су они створили“, оцена је Јовановића.
Он каже да је наша снага у нашој привидној слабости, јер матична држава а то смо ми мора да да пристанак на одвајање дела своје територије на коју има тапију, у супротном, ништа не могу да ураде.
Подсећања ради, ово поглавље се сматра најосетљивијим и најважнијим јер се тиче нормализације односа са Приштином, а измене поглавља 35 најављено је након постизања договора Београда и Приштине о регистарским таблицама.
И Борељ рече да…
Борељ је тада рекао да ће позвати стране у наредним данима да разговарају о следећим корацима, да се представе резултати следеће Специјалне групе за нормализацију са Косовом и следеће ажурирање поглавља 35 за Србију.
Француско-немачки предлог лансиран је у јавност иначе у септембру, после кризе коју је изазвала Приштина одлуком да уведе реципроцитет око личних докумената и таблица.
Тада су а француски председник Емануел Макрон и немачки канцелар Олаф Шолц одлучили да пошаљу своје специјалне саветнике Емануела Бона и Јенса Плотера у „мисију спасавања“, након чега је из Париза и Берлина послат предлог за решење несугласица. Званични примерак тог плана до сада није објављен, али се све информације о његовој садржини своде на то, како је потврдио и председник Србије Александар Вучић, да се Косову нуди улазак у УН, а Србији убрзан пут ка ЕУ и значајна финансијска средства.
С друге стране, о Поглављу 35 су се својевремено усагласиле све чланице ЕУ укључујући и оне које нису признале независност Косова, тако да би и ревизија овог Поглавља (ако ми пристанемо) морала да прође кроз руке свих чланица ЕУ што не може да се деси на брзину јер треба пуно ставова усагласити, тако да не може да се очекује брза промена овог преговарачког поглавља.