Специјална операција у Украјини

ЕУ постигла договор о граничној цени руске нафте; САД поздрављају одлуку

Чешка као председавајућа Европском унијом званично је потврдила да су стални представници чланица ЕУ постигли договор о граничној цени руске нафте.
Sputnik

„Амбасадори само што су постигли договор о граничној цени руске нафте која се превози поморским путем. Уследиће писана процедура, а одлука ће ступити на снагу након објављивања у Службеном гласнику“, наводи се у саопштењу председништва на Твитеру.

Претходно је британски „Фајненшел Тајмс“ објавио да је ЕУ постигла договор о граничној цени руске нафте од 60 долара по барелу, након што је Пољска одустала од својих приговора.
Пољска је била против предложене граничне цене, захтевајући да буде мања.
Пољски амбасадор у ЕУ Анджеј Садосја сматра, преноси „Ројтерс“, да ЕУ може да започне писану процедуру и да намерава да званично објави одлуку у недељу.

САД поздравиле одлуку ЕУ

Бела кућа је саопштила да Вашингтон поздравља постигнути договор ЕУ о ограничењу цене нафте из Русије.
Главни економиста Стејт департмента САД Емили Бланшар изјавила је да се гранична цена руске нафте не уводи због контроле њене вредности, већ ради одржања енергетске безбедности на глобалном тржишту и ограничења прихода Русије који се користе за финансирање ратних дејстава.

Ограничење цене руске нафте

Раније је Ројтерс, позивајући се на изворе, пренео да су се земље Г7 и Аустралија договориле да одреде фиксну цену руске нафте.
Европска унија је почетком октобра увела осми пакет санкција против Русије, који укључује законодавну основу за одређивање горње границе цена за транспорт руске нафте у треће земље морским путем. План је да се од 5. децембра 2022. године уведе ограничење цена нафте, а 5. фебруара 2023. године и за нафтне деривате.
Председник Русије Владимир Путин је коментаришући идеју Запада да ограничи цену руских енергената изјавио да Русија неће ништа испоручивати ван својих граница, уколико то буде у супротности са њеним интересима.
РУСИЈА
Русија: Нећемо испоручивати нафту у Европу по ограниченим ценама, какве год да буду
Коментар