„У сваком случају, ми смо предузели мере како би се заштитила веома важна инфраструктура. Читава серија мера је предузета на нивоу Европске уније како би се заштитила инфраструктура“, рекла је она на брифингу у Бриселу.
Друга представница Европске комисије Анита Хипер је на питање шта се закључује из извештаја земаља о инциденту, објаснила да су власти у Шведској објавиле да је штета на гасоводима „Северни токови“ резултат диверзије, што је и доказано. Она је додала да је истрага у Данској, Шведској и Немачкој и даље у току.
Хипер је указала, да се истрага налази у компетенцији тих земаља.
Терористички напади догодили су се 26. септембра, истовремено на два руска гасовода који извозе гас у Европу – на „Северном току 1“ и „Северном току 2“. Оператор „Северног тока“, компанија „Норд стрим АГ“ саопштила је да је дошло до великих оштећења и да је немогуће проценити када ће она бити отклоњена. Немачка, Данска и Шведска не искључују могућност да је реч о планираној диверзији. Главно тужилаштво Русије покренуло је кривичну истрагу о делу међународног тероризма.