Истраживање сугерише да су цртежи на зидовима пећине не само били облик уметничког изражавања из тог времена, већ и да су коришћени и за бележење софистицираних информација о времену репродуктивних циклуса животиња.
Археолог аматер Бен Бејкон провео је небројено сати покушавајући да декодира систем „прото-записивања“, за који се верује да је од сличних забележених система старији бар 10.000 година, пише „Гардијан“.
Реч је о пећинским сликама животиња, као што су ирваси, рибе, пронађених широм Европе. На више од 600 слика из леденог доба пронађене су и тачке у низу и друге ознаке за које су археолози веровали да имају неко значење, али нису могли да их дешифрују.
Бејкон је своју теорију изложио екипи академика која га је охрабрила да настави са проучавањем, иако је аматер.
Он је потом почео да сарађује са академицима, међу којима и професором Полом Петитом са Универзитета Дурам, како би објавио чланак у „Археолошком журналу Кембриџа“.
„Резултати показују да су ловци-скупљачи из леденог доба били први који су користили систематски календар и ознаке како би бележили информације о значајним еколошким догађајима у оквиру тог календара“, изјавио је археолог Петит.