Надал је био потпуно ван ритма, а по његовом суду томе је допринела и Вељовићева – чињеницом да није желела да поштује његове „традиционалне хирове“.
Надал се вербално сукобио са Вељовићевом јер се она стриктно придржавала правила када је у питању временски размак између два поена.
Због својих ритуала, Надал готово у сваком поену крши то правило и остале судије му то толеришу, али Маријана не пада на такве појаве, што су констатовале и тениске легенде.
„Надал ретко показује фрустрацију, али сада осећа да га судија пожурује док ради ствари које обично ради. Могао би Надал да се реши целог стреса, само када не би било тих ритуала. Један је од ретких играча који време за сервис користи до саме ивице и то мора да је велики стрес за њега. Да може да се носи са тим, играо би брже, али се то неће десити“, истакао је Џим Курије.
Јасно је било већ од финиша прошле сезоне да Надалу не иде добро, низао је поразе какви му се нису догађали ни у време када је био јуниор и сам је говорио о томе да нема довољно самопоуздање пред Аустралијан опен.
Са великим притиском је ушао у турнир и чини се да је била довољна само једна ствар која му „не иде уз длаку“ да се потпуно уруши.
Кривица Вељовићеве не постоји, једноставно Надал је у својој глави сасвим сигурно имао све негативне ствари, своју лошу форму, недостатак самопоуздања, добру игру ривала, проблем са хроничном повредом и притисак фаворита.
На све се догодило и то да није могао да рачуна на протекцију судија између поена како би добио додатно време за одмор и припрему, а такав третман једноставно не може да има, не он него било који други тенисер на свету.
Можда је требало то и раније да се деси, али никада није касно – Надал мора да схвати да је само један од осталих, без обзира на то што је рекордер са 22 освојена Грен слем трофеја.
А како је и сам говорио када је Новак Ђоковић прошле године преживљавао тортуру у Аустралији – правила су правила.