„Не треба превише компликовати ствари, неопходан је моментални прекид ватре, након чега одмах треба да почну мировни преговори, али за то могу бити потребни месеци, па чак и године“, пренео је Орбанову изјаву његов секретар за медије Берталан Хаваши.
Мађарски премијер је такође прокоментарисао кризу политичког руководства у Европи.
„Европски руководиоци често тешко препознају и формулишу сопствене интересе континента“, рекао је Орбан.
Он је раније изјавио да ће мир у Украјини бити могућ онда када то буду хтеле Сједињене Државе.
„Супердржаве“ уместо слања оружја треба да почну мировне преговоре
Истовремено, министар иностраних послова и спољноекономских односа Мађарске Петер Сијарто је на седници Савета безбедности Уједињених нација позвао „супердржаве“ да започну мировне преговоре о Украјини уместо дискусије о испорукама оружја.
Сијарто је подвукао да су „Мађарска и мађарски народ већ платили велику цену“ у овом сукобу, јер упоредо са Украјинцима страдају и закарпатски Мађари, који су мобилизовани у украјинској восци, а сама Мађарска осећа негативне економске последице сукоба.
Министар је нагласио да се у међународном политичком дискурсу „војна реторика чује веома гласно, док је мирољубива реторика практично нечујна“ и апеловао да се то промени.
Почетком марта прошле године, мађарски парламент је објавио указ којим се забрањује испорука оружја у Украјину са територије земље.
Мађарски медији раније су писали да се у Закарпатју спроводи највећа мобилизација од почетка сукоба. То се дешава због великих губитака Закарпатске 128. брдске јуришне бригаде код Соледара. Лист „Метропол“ је, конкретно, објавио да су се на неколико стотина метара од границе са Мађарском у хладњачама недељама налазила тела украјинских војника, о чијој смрти нису обавештавали њихове породице. Са друге стране, лист „Рипост“ објаснио је да Служба безбедности Украјине (СБУ) забрањује рођацима погинулих закарпатских Мађара да их траже на друштвеним мрежама и говоре о њиховој смрти.