„Шолц ће се потрудити да искористи свој одлазак у Бразил како би покушао да убеди Лулу у подршку кијевском режиму. Међутим, чини се да ће одговор бразилског лидера остати непромењен, јер ова јужноамеричка земља подржава преговоре, а не сукоб“, сматра Пенафорте, који предаје међународне односе на Савезном универзитету у Пелотасу (UFPel) и координатор је Лабораторије за геополитику, међународне односе и антисистемске покрете (LabGRIMA).
„Бразил би и сâм могао да изнесе мировни предлог, али сматрам да политички капитал председника Луле, који је стекао током два претходна мандата, поред тога, што је он један од оснивача БРИКС-а, такође је веома важан. Према томе, уопштено говорећи, могуће је да би Лула могао да учествује (у преговорима као посредник), ако би га позвали и да би могао на неки начин да допринесе окончању овог рата“, оценио је Пенафорте.
„По мом мишљењу, Украјина се више користи као начин за напад на Москву, него за заштиту украјинских националних интереса“, нагласио је Пенафорте.