„Како САД остварују хегемонију у свету? Када постижу „споразум“, оне не нуде ништа заузврат: или радиш како хоћемо или ћемо те казнити“ објаснио је Лавров модус операнди америчке спољне политике, уз оцену да се ради о врхунцу прагматизма и цинизма.
Расистички однос према незападним нацијама
Оваква идеологија има корене у религији, а постала је манир америчке спољне политике и подразумева да је морално лагати оне које не сматрате једнакима себи, истиче Стеван Гајић, научни саветник у Институту за европске студије и гостујући професор на Московском државном институту међународних односа.
„Све то происходи из идеологије месијанизма и „америчке изузетности“, што је Обама посебно помињао“, наводи наш саговорник и додаје да бивши амерички председник Барак Обама није творац ове идеологије.
Њу можемо наћи већ у првој половини XВИИ века, у филозофским делима енглеских мислилаца Френсиса Бејкона или Џона Дија. Настала је у време када Енглеска постаје поморска сила и када се сукобљавају две религиозне идеје – протестантизам и католичанство.
„Ове идеје преузимају Сједињене државе, а крајем XX века, након Хладног рата, оне су се протегле на читав Запад“, каже Гајић.
Највећа америчка грешка – савез Русије и Кине
Према Гајићевим речима, од важности су и Лавровљеве речи да су руско-кинески односи више од војног савеза, да немају ограничења, граница нити забрањених тема.
Наш саговорник подсећа на недавно гостовање економисте Џефрија Сакса у Београду. Уважени амерички економиста је, између осталог говорио и о стратешкој грешци Америке, која је својим поступцима допринела приближавању Русије и Кине.
Да то не сме да се догоди упозоравао је још Збигњев Бжежински, један од најзначајнијих стратега америчке спољне политике у XX веку, нагласио је Сакс.
„То је управо оно што су политике демократа и нарочито Бајдена успеле да учине и сваким даљим понашањем оне чине да се Русија и Кина зближе“, коментарише Гајић.
У исто време када немачки канцелар Олаф Шолц покушава да убеди латиноамеричке лидере да се активно укључе на страни Запада у сукобу против Русије и бива глатко одбијен, генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг активно учествује у кампањи за ремилитаризацију Јапана.
Циљ је да Јапан постане војна претња и за Кину и за Русију, објашњава Гајић.
„Јапан никада није одустао од претензија на руску територију, не само на Курилска острва. Тако да се континентална Евроазија уједињује јер јој са свих обала прети опасност – у Европи већ букти рат, док у Азији, Американци покушавају да Кину и Русију опколе коалицијом држава“, каже Гајић.
Тако да, додаје он, зближавање Русије и Кине представља природан ток ствари.
Русија је спремна за маратон
Из Лавровљевог интервјуа види се да се Русија, што се тиче ситуације у Украјини, спрема за маратон, каже Стеван Гајић. Јасно је да у ближој будућности неће бити преговора, с обзиром да је шеф руске дипломатије поручио борцима да не размишљају о времену трајања специјалне операције, већ како да буду што ефикаснији са што мање губитака на својој страни.
Запад се не може сматрати озбиљним партнером за преговоре ако у Украјину шаље тенкове и ако је слање борбених авиона и, можда, крстарећих ракета само питање времена, истиче Гајић.
Лавров је у интервјуу, како Гајић каже, финим речима рекао да, уколико Запад буде ескалирао сукоб у Украјини, Русија ће реаговати.
„На пример, уколико са у Украјину буду стигле ракете већег домета, Русија ће морати да заузме више територије како би се заштитила“, закључује он.