Према његовим речима, тај корак одузима грађанима Бугарске могућност да добију релевантне информације о ономе што се догађа у Украјини и о ставу Русије у „необјављеном рату НАТО-а и Руске Федерације“.
„Таква политика ће довести до тога да ће забрана извештавања западних радио-станица попут Слободне Европе, Гласа Америке, Би-Би-Сија у време социјализма остати у сенци данашњих забрана у Бугарској, која, уосталом, делује по налогу Брисела“, рекао је Захаријев за телевизијски канал „Еуроком“.
Према његовим речима, таква одлука показује страх оних земаља које нису способне да аргументују своје гледиште и због тога намећу забране извештавања.
„Друга ствар – боје се они који немају довољно јаке аргументе за одбрану својих теза у отвореној расправи и који, наравно, не желе да људи осете да се предмет расправе не тиче само Украјине и њене будућности. Она се не тиче чак, ако хоћете, развоја војних дејстава између НАТО-а и Русије, него се највише тиче питања о целокупном светском поретку у 21. веку и тога како уопште треба да изгледа свет у новој етапи развоја цивилизације“, рекао је Захаријев.
У Европској унији од 1. фебруара је на снази забрана руског Првог канала и бројних других телевизијских канала. Забрана од раније важи за неколико других медија, међу којима су РТ и Спутњик.