Генерал америчког ваздухопловства Глен Ванхерк, командант Команде ваздушно-космичке одбране, познатије као НОРАД, каже да су неке такве летелице изнад САД претходних година прошле незапажено.
НОРАД није открио претње
„Рећи ћу вам да нисмо открили те претње. И то је рупа у будности коју морамо да решимо“, рекао је командант НОРАД-а, одговарајући на брифингу на питање да ли је његова команда била укључена у праћење претходних балона и да ли је могао да идентификује разлике између недавног случаја и других балон, преносе амерички медији.
Генерал је одбио да пружи више детаља о томе, говорећи само о новим информацијама о последњем случају обарања балона.
Ванхерк је додао да су, пратећи балон, САД „користиле вишеструке могућности како би осигурале да су прикупљена битна обавештења и поправљене обавештајне празнине“.
Неименовани високи званичник Бајденове администрације рекао је раније да су кинески балони за надзор летели изнад континенталног дела САД и раније - једном за време Бајденове администрације и три пута током мандата бившег председника Доналда Трампа.
Обарање кинеског балона изнад САД
© AP Photo / Chad Fish
Војни лидери и званичници администрације нису дали прецизан временски оквир о претходним летовима балоном нити детаље о томе где су они тачно летели. Није разјашњено ни зашто САД нису успеле да открију неке од летова балоном све до сада. Према наводима америчких медија, администрација је одлучила да задржи у тајности чињеницу о летовима како би сакрила од Кине да су они откривени и начин на који је то учињено.
Ванхерк је рекао да америчка војска нема овлашћења да прикупља обавештајне податке унутар САД, али је овај пут одобрен изузетак за надгледање кинеског балона.
„У овом случају, одобрена су овлашћења за прикупљање обавештајних података посебно у вези са балоном и ми смо користили посебне могућности да то урадимо“, рекао је он.
Страх да је балон имао експлозив
Ванхерк је рекао да је најновији балон био висок као зграда од 20 спратова, односно око 60 метара, те да је носио терет који је по величини био сличан регионалном млазном авиону.
Због његове величине и тежине коју је носио, како је рекао Ванхерк, балон није оборен изнад копна, већ изнад Атлантског океана.
„Балон се срушио на површину од око 1.500 квадрата код обале Јужне Каролине. У одлучивању о обарању, морали смо да размотримо чак и потенцијалну могућност да је на балону експлозив који би могао да детонира и да га уништи“, рекао је Ванхерк и додао да не може да потврди да ли је балон носио експлозив.
„Нисмо повезивали потенцијални експлозив на балону са претњом од бацања бомбе или сличних ствари, али из предострожности и поштовања безбедности припадника војске и грађана, морали смо да узмемо у обзир и такву претпоставку“, рекао је Ванхерк.
Амерички председник Џо Бајден суочио се са критикама републиканаца и неких демократа због балона. Бројни републиканци критиковали су га јер балон није срушен раније, док су неки од њих у Конгресу оптужили администрацију да није била спремна, с обзиром на то да су званичници знали да су ранији балони летели преко САД.
Мапа лета кинеског балона изнад САД
© AP Photo
Председавајући Одбора за обавештајне послове Представничког дома Конгреса Мајк Тарнер рекао је да администрација „није заказала само у овом случају, нису успели да се припреме иако се то већ једном догодило у време њихове власти“.
Чак Шумер, портпарол демократске већине у Сенату, рекао је да је за четвртак заказан поверљиви брифинг за све сенаторе.
Бела кућа тврди да је балон, који је недавно оборен, био кинеска шпијунска летелица и да је надлетао стратешке војне објекте над територијом САД. Пекинг, међутим, одбацује такве тврдње и наводи да се ради о балону намењеном за научна истраживања, који је одлетео ка САД пошто је над њим изгубљена контрола. Кина је критиковала САД због његовог обарања, назвавши тај потез "очигледно претераном реакцијом која озбиљно нарушава дух међународног права."