Према његовим речима, постојали су одређени фактори који су довели до тога да руски председник Владимир Путин донесе такву одлуку.
„Конкретно, према његовом мишљењу, то је било одређено оправдање. Специјална операција се догодила са одређеним оправдањем. Ширење НАТО, размишљање о томе да ће Украјина постати део НАТО, то је изазвало узнемирење“, рекао је Херш у интервјуу за портал consortiumnews.com.
Он додаје да је Америка поставила ракете на граници с Кином и назива их одбрамбеним, али оне врло лако могу да постану ракете које могу да униште Моксву за 7-8 минута.
„Тако да смо и ми показали доста агресије“, рекао је Херш и додао да сматра да су најагресивнија земља сада у свету - САД.
Бела кућа присиљава људе да ћуте
Херш каже и да Бела кућа не признаје умешаност у експлозије „Северног тока“ и присиљаваће људе да ћуте.
На питање да ли се нада да би Конгрес могао да размотри његово истраживање, одговорио је одрично.
„Последње што би урадила Бела кућа... Они никада неће рећи: ’Предајемо се’ . Они то никада неће урадити јер не могу. Тако да ће они наставити да раде исто и вршиће притисак на људе да не причају... Али, то није ни важно“, рекао је новинар и додаје да у оквиру професионалне заједнице познато да су САД криве.
У послу са гасоводима постоји читава заједница, они знају шта се догодило али неће о томе говорити јер желе да и даље добијају уговоре, рекао је Херш.
Он је додао и да би могао да напише више о механизму припреме Вашингтона за диверзију.
Припреме су се одвијале у тајности. Како наводи, Норвежани су рекли америчким рониоцима где треба да поставе експлозив, између Шведске и Данске. Власти те две земље имају право да објасне шта су знале а шта нису, додаје Херш.
Како је додао, људи који су били укључени у све то нису могли да верују шта је Бајден урадио.
Нуланд, Блинкен и Саливан мрзе Путина
Према мишљењу новинара, САД су својим непријатељским активностима само довеле до тога да се руски народ чвршће окупи око председника Владимира Путина.
„Дали смо Путину повод који је још јаче окупио народ око њега. И то је било баш глупо“, рекао је Херш, напомињући да не подржава почетак борбених дејстава у Украјини.
„Али, шта смо ми урадили тим понашањем, које сам описао – дали смо му повод због којег га народ подржава. Та екипа са својим формулацијама, та влада, Блинкен, Саливан, Нуланд – они су врло ратоборни“, рекао је Херш и додао да су они далеко непријатељски настројени него председник Бајден.
Та тројка је, сматра Херш, вршила јак притисак на Бајдена.
„То троје: Нуланд, Блинкен и Саливан, мислим да су много притискали Бајдена. Они одавно гаје невероватну мржњу према Путину. То је скоро лично, мислим“ , рекао је Херш.
Подсетимо, Амерички новинар Симур Херш је раније објавио текст о својој истрази експлозија на гасним магистралама „Северног тока“. У чланку Херш наводи да су амерички рониоци током војних вежби НАТО-а „Baltops“ на лето 2022. године под цевоводе „Северног тока“ поставили експлозив, који су три месеца касније активирали Норвежани.
Пентагон и Бела кућа су саопштили да САД немају везе с тим а Стејт департмент је позвао да се верује ставу Америке.
Терористички напади су се догодили 26. септембра прошле године на два руска гасовода - „Северном току“ и „Северном току 2“. Немачка, Данска и Шведска нису искључиле могућност да се ради о диверзији. Руско Тужилаштво и председник Русије Владимир Путин окарактерисали су експлозије као терористичке нападе.
Херш је добитник Пулицерове награде за истраживање о масовном убиству цивила током рата у Вијетнаму које су извршили амерички војници.