За заштиту зграда од удара грома често се користе громобрани. Метал има већу електричну проводљивост од ваздуха. Стога, када се метална шипка стави у земљу, муња креће путем најмањег отпора и гром удара у њу.
Експеримент са ласером
Један од експеримената изведен је у близини телекомуникационог торња на планини Сентис у Швајцарској у коју често удара гром – око 100 пута годишње. Експеримент је био успешан: помоћу ласера научници су успели да усмере удар грома у другом правцу и да на тај начин заштите торањ.
Наиме, научници су користили моћан ласер за стварање јонизованих путева сличних космичким зрацима. Брзи (1.000 пута у секунди) енергетски импулси ласера загревали су ваздух и наелектрисали га. У њему је удар грома имао мањи отпор на путу и стога је био усмерен у другом смеру.
Успешан покушај
Ова студија је први пут показала да је преусмеравање наелектрисања муње могуће. Научници објашњавају да је експеримент успео јер је извођен на великој надморској висини где је ваздух мање густ, а то олакшава проток струје. Према томе, за експерименте на нивоу мора биће потребан још моћнији ласер.
Како се наводи, ако ова технологија буде побољшана у будућности би могла да помогне да се заштите инфраструктурни објекти попут аеродрома и нуклеарних електрана. Међутим, мало је вероватно да ће се у блиској будућности широко примењивати јер ће захтевати велику потрошњу енергије, пише РБК.