РУСИЈА

Руски научник открио: Без руског уранијума Запад не може произвести ново наоружање

Западне земље зависе од сировина из Русије, између осталог и од уранијума, изјавио је председник Националног истраживачког центра „Курчатовски институт“ Михаил Коваљчук.
Sputnik

„Ми имамо 91 одсто ново наоружање: нове бродове, нове ракете, нове бојеве главе, које су управо постале део нашег наоружања. Они имају све старо. Да би произвели ново оружје потребан им је обогаћени уранијум, а они га немају“, изјавио је он на конференцији Зимске омладинске школе Института за нуклеарну физику, биофизику и молекуларну биологију у Санкт Петербургу.

Коваљчук је навео да на Западу немају своју технологију за обогаћиваење уранијума нити потребне фабрике и стручњаке.

„Како би добили ново наоружање њима је то потребно, као и наш уранијум. Немају друге опције и зато су у великој паници“, навео је Коваљчук.

Руски председник Владимир Путин одржао је 21. фебруара традиционално обраћање Федералној скупштини. Он је том приликом саопштио да Русија обуставља своје учешће у споразуму СТАРТ, али да не излази из њега. Путин је истакао да нуклеарне арсенале н немају само САД са којима је потписан споразум, него и земље НАТО-а попут Француске и Велике Британије.
СТАРТ је једини руско-амерички режим контроле нуклеарног наоружања који истиче 2026. године. Москва и Вашингтон су почели да договарају параметре будућег споразума о ограничењу нуклеарног наоружања, али је дијалог прекинут након почетка специјалне војне операције у Украјини.
Бивши амерички официр Скот Ритер је раније изјавио да Америка није активна због обуставе учешћа Русије у СТАРТ-у. Заменик америчког државног секретара за политичка питања Викторија Нуланд је рекла да су САД спремне да започну преговоре са Русијом ако је и руска страна спремна.
Споразум између Русије и САД о мерама за смањење и ограничавање стратешког офанзивног наоружања потписан је 8. априла 2010. године у Прагу. Документ је заменио уговор о СТАРТ-у из 1991. године. Након што је ступио на снагу, заменио је и уговор о смањењу стратешких офанзивних потенцијала из 2002. године.
Владимир Путин и амерички председник Џозеф Бајден су у фебруару 2021. године продужили уговор на пет година.
РУСИЈА
Путин потписао указ о замрзавању Споразума о стратешком офанзивном наоружању
Коментар