По речима стручњака, САД и друге западне земље су одмах након експлозија на „Северним токовима“ неосноване оптужиле Русију да „покушава да погорша енергетску кризу у Европи“. Истовремено, Москва је предлагала држава Европске уније да формирају заједничку истражну групу и захтевала је објективну истрагу експлозија. Међутим, САД и Запад остали су „глуви на те позиве и стално су тврдили да је то наводно дело Русије“.
„Заиста је важно што су у таквој ситуацији управо амерички новинари изнели тврдње да иза експлозија на 'Северним токовима' стоје интриге администрације председника Џоа Бајдена. Кажу да ако желите да пронађете кривца, пронађите онога коме то највише иде у прилог“, пише Ан Чол Хајо и подсећа на публикације америчких новинара Симора Херша и Џона Дугана.
Како оцењује, Русија није имала „разумне мотиве“ да организује експлозије на својим гасоводима пошто је на реализацију пројекта потрошено преко 10 милијарди долара.
По речима експерта, САД су имале највећу корист од експлозија јер је управо Вашингтон по сваку цену покушавао да „истисне руски природни гас са европског тржишта“ и наметне свој течни природни гас.
„Да САД нису криве, не би имале никаквог разлога да се противе предлогу Русије о међународној истрази. САД треба да буду приведене правди због својих злочина. Оне су тајно уништиле транснационалну енергетску структуру – 'Северне токове' – и изазвале озбиљне негативне последице по животну средину и енергетску безбедност Европе“, закључује Ан Чол Хајо.
Запад прећуткује резултате истрага
Бивши шеф француске војне мисије при УН, генерал Доминик Тренкан изјавио је за телевизију „Ел-Си-И“ да Запад покушава да сакрије резултате истрага на „Северним токовима“.
„Чињеница да гасовод припада руској компанији јасно показује да та експлозија није од користи за Русију. Изненађујуће је да су Немачка, Шведска и Данска већ истражиле експлозију, али ми ипак нисмо добили никакве резултате. Одсуство било каквих закључака значи да некоме не иде у прилог да се објаве“, објашњава генерал.
Поред тога, додаје он, чланак добитника Пулицерове награде, новинара Симора Херша у коме се наводи да су САД и Норвешка одговорне за експлозије на гасоводима може се сматрати поузданим, пошто свако може да провери руте кретања бродова о којима се говори у публикацији.
Инцидент на гасоводима
Оштећења на три од четири крака гасовода „Северни ток“ и „Северни ток 2“ откривена су 26. септембра прошле године. Немачка, Данска и Шведска не искључују могућност да је реч о циљаној диверзији. Оператор „Северног тока“, компанија „Норд стрим АГ“, саопштио је да је на гасоводима причињена невиђена материјална штета и да је немогуће оценити када ће они бити поправљени.
Амерички новинар Симор Херш је 8. фебурара објавио текст о својој истрази експлозија на гасним магистралама „Северног тока“. У чланку Херш наводи да су амерички рониоци током војних вежби НАТО-а „Балтопс“ на лето 2022. године под цевоводе „Северног тока“ поставили експлозив, који су три месеца касније активирали Норвежани.
Пентагон и Бела кућа су саопштили да САД немају везе с тим, а Стејт департмент је позвао да се верује ставу Америке.