ДРУШТВО

Несвакидашња светлост снимљена први пут на Марсу: Пробила се кроз облак од леда /фото/

Ровер НАСА забележио је на Марсу први јасан снимак сунчевих зрака, који делује као сабласно бело обојен залазак Сунца.
Sputnik
Снимак необичне светлости настао је приликом заласка Сунца иза групе облака који су били на неуобичајено великој висини, због чега се сматра да су били од такозваног сувог леда, односно од угљен диоксида у чврстом стању.
Сунчеви зраци пробили су се кроз марсовске облаке, осветљавајући их пригушеним нијансама зелене и ружичасте боје.
Ровер је снимио и иризовани (обојен у дугине боје услед преламања светлости) облак налик перу у нијансама ружичастих, зелених и плавих одсјаја.
Обе слике су настале спајањем серије од 28 снимака које је ровер послао на Земљу, где су уочени и истакнути сунчеви зраци, наводи НАСА.
Научници истичу да се, проучавањем колорних промена на облацима, добијају информације о времену на Марсу, о томе како облаци на Марсу еволуирају и како се мења величина њихових честица.
Ово истраживање ровера при ком се снимају облаци у сутон почело је у јануару и траје до средине марта, па научници из НАСА очекују још фотографија и података.
Облаци су, иначе, ретка појава на Марсу, будући да у атмосфери нема пуно воде, а она је и веома ретка, само један одсто густине Земљине атмосфере. Облаци се обично појављују током најхладнијег периода марсовске године, када је та планета најудаљенија од Сунца.
ДРУШТВО
Мистерија снимака из свемира: Зашто је Земља једнако осветљена, а не би требало да буде
ДРУШТВО
„Уздрмани су темељи науке“: Астрономи открили шест објеката у свемиру које не могу да објасне /фото/
ДРУШТВО
Шта то гута црна рупа у средишту Млечног пута: Астрономи траже одговор шта је непознати објекат
Коментар