Ако прихватимо тумачење да је „карикатура“ смешан опис или цртеж неког лица или догађаја, а „авантура“ смео и ризичан подухват, пустоловина, онда назив филма пружа много простора за тумачење зашто „Авантуре карикатуре“.
Седамдесет година карикатуре
Интерпретацијом историјских догађаја од средине 19. па до почетка 21. века, језиком анимираног филма, његовом ликовном повезаношћу са карикатуром, овај филм придаје посебан значај личностима које су оствариле ауторске печате и допринеле развоју карикатуре као уметности за српску културу.
Филм Вере Влајић придаје посебан значај личностима које су оствариле ауторске печате и допринеле развоју карикатуре као уметности за српску културу
© Фото : Спутњику уступио ДОБ
Он укључује и ауторе који су преко 70 година делили заједнички државни, економски и културни простор народа у држави која се звала Југославија.
Широка примена и популарност карикатуре има упориште у њеној суштини, да кроз један цртеж или неколико цртежа, непосредно тумачи, одређене идеје и ситуације.
Њена друштвена ангажованост у интерпретирању актуелних догађаја, или преношење одређених филозофских мисли, на сатиричан, пародичан, метафоричан, подругљив начин, имала је увек један циљ да насмеје оног коме је упућена, а то је читалац новина, било да су оне дневне или периодичне, или часописи специјализовани за неговање смеха и хумора.
Цртежи у филму су базирани на оригиналима карикатура Вере Влајић и Мирослава Љ. Јелића. Монтажерка је Јелена Ђокић, онлајн монтажер Ненад Поповић, а композитор и дизајнер звука Александар Сребрић.
Наратори у филму „Авантуре карикатуре“ су драмски уметници Горица Поповић и Милан Цаци Михаиловић, док је сарадник на нараторском тексту био Радивоје Лале Бојичић.
Премијера филма "Авантуре карикатуре" Вере Влајић на Мартовском фестивалу
© Фото : Спутњику уступио ДОБ
Пола века српске анимације
Вера Влајић, сценариста, цртач, аниматор и филмски редитељ, професионално се бави филмом од 1975.
Од 1989. до 2003. била је запослена у неколико редакција на РТС -ТВ Београд, као уредник и редитељ.
Реализовала је серију „Пола века српске анимације“, основала је и од 1993. води Радионицу анимираног филма за децу и младе „РАФ-А2“.
Била је уметничка директорка Мартовског фестивала од 2003. до 2007. и председнице Удружења филмских уметника Србије од 2008. до 2012.
„Авантуре карикатуре“ биће премијерно приказан 30. марта у Великој сали Дома омладине Београда.
Богат програм Мартовског фестивала
Мартовски фестивал традиционално представља богат филмски програм у неколико националних такмичарских категорија: документарни филм до 50 и преко 50 минута, експериментални филм и видео арт, анимирани филм и кратки играни филм.
У међународном такмичарском програму биће заступљени сви родови краткометражног филма.
Поред такмичарског, Мартовски фестивал имаће традиционално и разноврстан ревијални филмски програм подељен у целине „Светска панорама“, „Регионална панорама“ и „Домаћа панорама“.
Као и до сада, планирани су бројни стручни програми и трибине за професионалце и студенте, разговори са гостима фестивала, мастер-класови, промоције књига и други пратећи програми.