КУЛТУРА

Мали победници – Фестивал поезије за децу

Фестивал поезије за децу „Мали победник“ окупио је најталентованије „мале људе“ из београдских основних школа. Такмичење се одржало у просторијама Удружења књижевника Србије, а најбољи међу њима пласирали су се у финале највећег регионалног песничког окупљања за основце – „Дечије царство“, које се одржава у Бањалуци.
Sputnik
Велику част да у својству жирија присуствују овој манифестацији имали су Љубивоје Ршумовић, Слободан Станишић и Урош Петровић, а Коста Чулић, Антоније Прекић, Нина Танасковић, Илија Томић, само су нека од многих имена која су своје заслужено место пронашла у Зборнику поезије „Мали победник“.
Фестивал поезије београдских основних школа „Мали победник“
Такмичари су били подељени у две категорије – млађу коју су чинили „мали људи“, како их је наш нобеловац називао, од првог до четвртог разреда основне школе и старију коју су чинили њихови другари од петог до осмог разреда.
Теме које су се низале у сали где је својевремено говорио Иво Андрић сезале су од оних о учитељици, деки, тати, куми, па до размишљања о свемиру, љубави, неиздржу и слоновима. Одабрати најбољег није било лако и пред жири састава Станишић-Петровић-Чика Ршум стављен је озбиљан задатак.
Фестивал поезије београдских основних школа „Мали победник“
На питање како уочити разлику између младог песника и детета које мама и тата гурају римом, у поетске воде, Чика Ршум говори да се разлика уз исуство лако уочи, али да не представља велики проблем.
Ја лично не правим питање ни проблем ако осетим да су млади људи употребили стихове, речи или идеје некога од наших колега. Препознам и кад родитељи помогну, али никад нисам замерио то младим људима, говори Ршум за Спутњик.
Уз изјаву, Чика Ршум је Спутњику одао и тајну, признавши да је својевремено позајмљивао туђе стихове – ни мање ни више него од Бранка Ћопића. Наиме, Ршум је као врло млад узимао Ћопићеве риме и преслагивао их у своје песме. Много година касније, када су се срели на Коларцу, Ршумовић се извинио Ћопићу на тој „страшној крађи“. Бранчило је, својствено себи, рекао само „ајде Бога ти, добро си ти испао на кога си се угледао“.

Победници фестивала

За апсолутног победника фестивала проглашена је седмакиња основне школе „Горња варош“ Анастазија Стојадиновић са својом песмом „Тамо где се музика рађа“.
Све што се помера, сваки детаљ који може да постоји у учионици, напољу, на небу, на земљи подстакне ме да пишем – било коју песму, било какву. За мене се музика рађа у срцу, тачно као да птице пролазе, доносе нове песме, ветар дува лишће на све стране и онда песма некако долети у срце. Почела сам да пишем од малена али моја мама ми је прво говорила „немој тако, немој глупости, зар не можеш ни једну песму да научиш, сва деца умеју а ти не умеш“. Ја сам јој стално говорила – не, ја пишем боље, говори победница фестивала.
Фестивал поезије београдских основних школа „Мали победник“, Анастазија Стојадиновић
Прву награду у категорији млађих финалиста освојио је Сергеј Колунџија из ОШ „Ђуро Стругар“ са песмом „Неиздрж“, док је међу старијим такмичарима прво место припало Николи Шораку из ОШ „Бранко Ћопић“ и његовој песми „Кума“.
Фестивал поезије београдских основних школа „Мали победник“, Сергеј Колунџија
Друго место млађе категорије припало је Злати Спасојевић из ОШ „Бошко Палковљевић Пинки“ и Неви Поповић из ОШ „Браћа Барух“, а носиоци другог места из старије категорије су Антоније Перкић из ОШ „14. октобар“, Нађа Пиљић из ОШ „Бранко Радичевић“ и Вера Вучићевић из ОШ „Никола Тесла“.
Треће место у млађој категорији однели су Наташа Јеремић из ОШ „Мића Стојковић, Илија Томић из ОШ „Ђуро Стругар“ и Петра Авлијаш из ОШ „Радојка Лакић“, док су у старијој конкуранцији победници Уна Арсић из ОШ „Стеван Синђелић“, Коста Чулић из ОШ „Бранко Ћопић“ и Душан Димитријевић из ОШ „14. октобар“.
Фестивал поезије београдских основних школа „Мали победник“, Коста Чулић
У бањалучком финалу ће се наћи апсолутни победник уз освајаче првог и другог места из млађе и старије конкуренције.
Такмичењу је присуствовао и директор фестивала „Дечије царство“ из Бањалуке – Слободан Стошић.
Коментар