СПОРТ

Рингишпил нема краја, а последња „жртва“ Спутњику је признала: „И ми смо криви...“

Свашта је преко главе у животу и фудбалу, ком је посветио живот, претурио Милорад Косановић који је радио од Србије, до Кине . И, да му је неко рекао да ће у 72. години доживети да му се у Лучанима захвале на сарадњи после три утакмице, тешко да би могао да поверује...
Sputnik
Али, добро дошли у Србију! Земљу чуда и земљу у којој тренерске главе у фудбалу „лете“ невероватном брзином, попут јефтиног и расклиманог рингишпила који се покварио и не стаје.
Суперлига има 16 клубова, а од почетка сезоне промењено је чак 27 тренера.
Последња „жртва“ Милорад Косановић, потрајао је три недеље на клупи Младости, да би му се поменути клуб захвалио на сарадњи. Јер, гле чуда, има другачије планове!?
Спутњик је ступио у контакт са искусним Косановићем, који је током богате тренерске каријере седео на клупи Црвене звезде, Војводине, као и кинеског Далијена, како би из прве руке добио одговор, шта је труло у држави Србији, када је тренерски рингишпил у питању.
„Нема ту шта да се прича. Како се понашамо годинама уназад, тако смо дошли у овакву ситуацију. Није ту ништа чудно, нити изненађујуће, како је у фудбалу, тако је у многим стварима у друштву“, почео је разговор Косановић.
Замолили смо га да буде конкретнији, прецизнији. За почетак да нам каже има ли кривице и у самим тренерима који дозвољавају такав третман, а уједно и олако прихватају „превелики залогај“, пре свега, они на почетку каријере.
„Нaравно да има и кривице тренера. Има разних тренера који су у последње време постали тренери без икаквог основа. Неискусни, па одмах хоће да буду селектори. Одмах хоће да добију да воде Црвену звезду и Партизан. Има и тога. Али, још гора је ова структура која води наш фудбал. Значи, нема више оних правих спортских радника. Људи који раде и воле свој посао. Сад је све врста неког интереса. Сви би у неку трговину, неке трансфере и то је јако, јако лоше. Чим нема резултата да се покрије, мења се тренер. А, тренер, хоће да буде свако. И то одмах у највећим клубовима. Тако да, има ту и наше кривице. Проблем лежи у организацији институција, како год да окренеш. То је разлог због чега је толико тренера промењено“, поентирао је Косановић.
Изузетак нису ни највећи српски клубови Црвена звезда и Партизан. Црвено-бели хитају ка шестој титули у низу с другим тренером, након што је после одласка Дејана Станковића, стигао његов некадашњи помоћник Милош Милојевић.
Партизан је посебна прича. Почели су са Столицом, пожар је гасио Петрић, а сада је ту Дуљај, који је практично почетник јер је водио само Телеоптик.
Косановић није изненађен, а поводом је тога рекао.
„Ко води клуб? Како може да донесе такву одлуку? Да је Цвеле (Владимир Цветковић) у Звезди, знате кад би то могло да се догоди? Никад!“, јасан је Милорад.
А, како је дошло до „везе“ и још бржег „раскида“ између Косановића и Младости? Искусни стручњак прихватио је позив пријатеља да оде у Младост и помогне јој у грчевитој борби за о(п)станак у Суперлиги, али је епизода кратко трајала. Пораз од Пазара на премијери, затим и два ремија, утицали су да се челници клуба муњевитом брзином захвале бившем стратегу Црвене звезде.
„Верујте да сам се вратио кући с осмехом, без обзира на то шта и како се догодило. Мени је добро дошло да се вратим. Ја сам у Лучане отишао, пре свега, због неких људи који су ме молили да одем и да пробам да помогнем, као и због самог клуба који изузетно поштујем. Имају много фудбалских ствари, улажу у инфраструктуру и у подмладак, што је јако битно. Е сад, има ту других проблема, али не бих о њима много да причам. Отишао сам, пробао и мислим да сам за тих 20-ак дана доста урадио, али они су сматрали да хоће другачије, неким својим путем и мени је лакнуло када смо сели и поразговарали“, додаје Косановић.
На конкретно питање шта су му замерили људи који воде клуб и шта је разлог неочекивано растанка, као и шта је потребно да бисмо га поново видели у српском фудбалу, Косановић је одговорио:
„Не знам. У овим условима, мени се ту ни не ради. Разлог за растанак био је тај што ја неке младе играче нисам хтео да гурам. Јер, не може се борити опстанак с почетницима. Не зато што сам ја против некога. Не! Млад играч се гура када је све зрело у тиму и онда добије минутажу да учи, да гледа, да слуша да напредује. А не да он носи терет на својим леђима, јер он то још не може“,
За крај је Косановић показао џентлменске манире, пожелевши срећу Младости у борби за опстанак.
„Нећемо на оно што се десило гледати ружним очима. Они нека гурају, дај Боже да заврше то како треба. Штета би била да један клуб који има све услове за егзистенцију и развој нових играчких снага да испадне из Суперлиге. Ја им желим из свег срца да заврше тај посао како треба“, закључио је Милорад Косановић разговор за Спутњик.
*Погледајте ново издање емисије Спутњик спорт.
СПОРТ
Чукарички неће наставак утакмице са Партизаном
СПОРТ
Испраћање „Фараона“ у легенду и заљубљивање упркос разочарању
Коментар