„У фокусу тих годишњих вежби, које трају скоро два месеца, је стратешко распоређивање снага које су базиране у САД, употреба унапред испоручених залиха оружја и оперативна компатибилност са европским савезницима и партнерима“, изјавила је заменица портпарола Пентагона Сабрина Синг.
Информациони и психолошки притисак
„Маневри очигледно имају антируску оријентацију. Циљ САД је да консолидују своје савезнике и да синхронизују њихове акције против Русије, као и да још једном покажу вољу да подржавају Украјину. Све то представља информациони и психолошки притисак на Русију“, рекао је за РТ Константин Блохин, експерт Центра за безбедносне студије Руске академије наука.
Потенцијална претња по Русију
„Практично цела западна граница Русије биће покривена маневрима алијансе. У том периоду може почети контраофанзива Оружаних снага Украјине, а маневри алијансе, у ствари, могу бити нека врста позадинске подршке украјинској војсци“, објашњава експерт.
„Стално подижу лествицу. Овде је потребно истаћи да Американци пребацују значајне снаге у Европу, повећавајући свој контингент на континенту. Краткорочни циљ Вашингтона и других западних престоница је да изврше психолошки притисак на Русију“, нагласио је аналитичар.
„Политика Вашингтона и његових савезника и даље је повезана са милитаризацијом, са великом, неоправданом употребом војне силе као елемента притиска на геополитичког ривала у виду Русије. Американци и њихови сарадници иду у томе све даље. А такве вежбе великих размера само показују да у САД и другим земљама НАТО преовладавају милитаристичка расположења. То је њихов покушај да уз помоћ војне силе прикрију рупе у својој неуспешно изграђеној спољнополитичкој стратегији“, закључио је Ермаков.