„Русија је још 1995. године једностраном одлуком, која није била усаглашен на нивоу Заједничке контролне комисије, смањила бројност сопственог контигента на два мото-стрељачка батаљона, иако их је првобитно било шест. Односно, тренутно је највише 450 руских мировњака стално ангажовано у зони безбедности. Истовремено, њихова регуларна бројност, прописана документима комисије износи 3100 припадника”, саопштио је дипломата.
Он је додао да је повећање броја руских мировњака правно могуће и да је таква опција оправдана у случају провокација и терористичке претње.
Према његовим речима, број припадника мировних снага се може увећати и на рачун Руса који живе у ПМР.
Портпарол руског председника Дмитриј Песков изјавио је да за сада нема реакције Кремља на молбу непризнате ПМР о повећању броја руских мировњака.
Руске мировне снаге се налазе у Придњестровљу од 1992. године, када је завршена активна фаза војног сукоба у региону. У Придњестровљу је распоређена и оперативна група руских трупа која чува оружје и муницију и помаже у спровођењу мировне мисије.
Придњестровље, у коме су 60 одсто становника Руси и Украјинци, тражило је отцепљење од Молдавије и пре распада СССР-а страхујући да ће се на таласу национализма Молдавија придружити Румунији. Године 1992, након неуспелог покушаја молдавских власти да силом реше проблем, Придњестровље је практично постало територија коју не контролише Кишињев.