Према његовим речима, Турска и Русија блиско сарађују у области енергетике. Стручњак оцењује да је очигледно да ће се у случају Ердоганове победе у другом кругу, ова сарадња и убудуће одржати на високом нивоу.
„Поред тога, у овом случају је велика вероватноћа да Турска постане велики енергетски хаб. Победа опозиције, са своје стране, може да промени ниво односа са Русијом. Тренутно је узајамна сарадња две државе заснована на међусобно корисној основи. У случају да победи опозиција, она наравно, не би требало да изгуби партнера као што је Русија, посебно у области енергетике, ако, разуме се, не жели да се смрзне на зиму. На крају крајева, у ову област су уложене веома велике инвестиције и зато је активна подршка њеној инфраструктури погодна по обе државе“, нагласио је Асланоглу.
Стручњак претпоставља да ће у случају да победи опозициона коалиција, један од главних тестова њене стабилности бити односи са Русијом.
Узимајући ово у обзир, сматра он, одржавање другог изборног круга пружиће тиму Киличдароглуа време да покуша да изгради конструктивне односе са Русијом.
Председник турске изборне комисије Ахмет Јенер најавио је да ће се у недељу, 28. маја, у Турској одржати други круг председничких избора, пошто ниједан од кандидата у првом кругу није добио више од 50 одсто гласова.
Према прелиминарним резултатима избора, одржаних протекле недеље, актуелни председник Реџеп Тајип Ердоган освојио је 49,51 одсто, а његов противкандидат Кемал Киличдароглу 44,8 одсто гласова, док је Синан Оган освојио 5,17 посто гласова бирача, јавио је дописник Спутњика.
Портпарол председника Русије Дмитриј Песков поручио је да Кремљ са великом пажњом прати вести о изборима у Турској, поштује избор турског народа.