Наиме, технологија коју предлажу научници омогућиће да се смањи потрошња метана, а соларна енергија ће бити исплативија, објашњено је у часопису „International Journal of Hydrogen Energy“.
Упркос успесима у развоју обновљивих извора енергије, данас је њихов удео у енергетском билансу светске привреде свега неколико процената. Према мишљењу стручњака, угљоводонично гориво ће у блиској будућности остати главни носилац енергије.
„Комбиновање традиционалних и обновљивих извора енергије један је од главних начина за оптимизацију енергетског сектора који ће омогућити да се искористе предности технологија оба типа“, изјавио је професор Универзитета у Самари Дмитриј Пашченко, аутор нове технологије.
Истраживачи са Самарског државног техничког универзитета предложили су метод који подразумева заједничко коришћење соларне енергије и природног гаса у постројењима гасних турбина.
У предложеној шеми соларна енергија се користи за термохемијску трансформацију угљоводоничног горива, објаснили су научници. Резултат те трансформације је гас обогаћен водоником, који се користи као гориво.
„Употреба гаса обогаћеног водоником у гасним турбинама може, с једне стране, смањити потрошњу угљоводоничних горива, а с друге стране повећати ефикасност коришћења соларне енергије. То је такође добар корак ка смањењу емисије угљен-диоксида уз одржавање постојећих капацитета“, објаснио је Пашченко.
Предложена технологија ће омогућити да се смањи потрошња природног гаса у постројењима гасних турбина за 30%, уз повећање ефикасности коришћења соларне енергије.
Пројекат развоја и оптимизације технологије термохемијске рекуперације топлоте производа сагоревања органског горива подржала је Руска научна фондација.