„Нећу бити против добрих односа са Москвом, напротив, у неким сферама као што је нафтна и петрохемијска индустрија, индустрија алуминијума – добили смо технолошку инфраструктуру од Русије. Ипак, противим се зависности Турске од Русије на пољу енергетике“, рекао је Киличдароглу на питање гледалаца Ју-тјуб канала „Бабала ТВ“.
Таква зависност, рекао је он, је опасна и у будућности може да створи велике проблеме Турској.
„Кажете да сте закључили споразум са Русијом о формирању гасног хаба. Ако је Турска сада зависна од Русије на том плану 30-40 одсто, онда ће се она повећати са стварањем хаба на 70-80 одсто. То је капитулација. Изгубићемо“, сматра он.
Излаз из ситуације види у продаји гаса из налазишта у источном Средоземљу европским земљама са попустом и без хаба.
Подсетимо, октобра прошле године председник Русије Владимир Путин је током састанка с турским колегом Реџепом Тајипом Ердоганом у Астани изјавио да би гасни хаб у Турској могао би бити не само платформа за испоруке тог енергента, него и за утврђивање његове цене без икакве политичке обојености.
Почетком ове године турски министар енергетике и природних ресурса Турске Фатих Донмоз изјавио да је Турска разговарала о пројекту гасног чворишта са 15 различитих земаља и да је, генерално, став био позитиван.
Он је, такође, објавио да је Анкара почела рад на пројекту гасног чворишта који је предложила Москва.
У Турској је 14. маја одржан први круг председничких избора на којима је Ердоган освојио 49,51 одсто гласова, а његов супарник, лидер опозиције Кемал Киличдароглу – 44, 88 одсто.
Уочи избора Киличдароглу је објавио пост на Твитеру у којем је позвао Русију да се не меша у изборе.
Ердоган изјавио је да његовог главног ривала Кемала Киличдароглуа треба да буде срамота након тврдњи о мешању Русије у предстојеће изборе у републици.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков је тим поводом рекао да Москва категорички одбацује тврдње о мешању и да је разочарана изјавама турске опозиције.
Други круг избора је 28. маја.