СРБИЈА

Ескобар демантовао да је Куртију дао рок за испуњење захтева

Специјални изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар рекао је данас да је формирање Заједнице српских општина правни захтев за приштинску владу, и додао да нови избори на северу Косова и Метохије не треба да чекају крај јула. Ескобар је у изјави за новинаре навео и да Аљбину Куртију није дао рок за испуњење захтева.
Sputnik
„Дакле, причам о чињеницама. То је у Бриселском споразуму, у закључцима Европског савета, у оквиру Охридског договора. То није споразум између Куртија и Србије, већ Косова и Србије. Ако Косово жели у процес евроатлантских интеграција, мора то да испуни. Питање је да ли ће се остварити сада или у оквиру неке будуће владе“, истакао је Ескобар на конференцији за новинаре у Београду.
Он је истакао да је Охридски договор „свеобухватан“ за нормализацију односа између Београда и Приштине.
„Ту се јасно наводе одговорности обе стране. Може се урадити све брзо, укључујући и формирање ЗСО. Можемо имати све, већину елемената“, поручио је он.
Ескобар је нагласио да, по питању нових избора на северу КиМ, „не жели да чека до краја јула, али да је то план који се тренутно развија“.
„Дакле, сматрам да је највећи изазов за Србију да убеди Србе на КиМ да се врате у институције. То је нешто где смо усклађени са Србијом. Морамо да се постарамо да Срби који учествују на изборима и врате се у институције, буду добродошли“, напоменуо је Ескобар.
Ескобар није желео да прича о крајњим роковима које САД и ЕУ траже од Приштине.
„Нисам Куртију дао никакав крајњи рок, оно што сам тражио у Приштини, то је - питао сам који су наредни кораци. Мирослав Лајчак и ја смо рекли да након ове посете морамо да поднесемо извештаје. Бела кућа од мене тражи да у петак дам најновије информације о томе шта се дешава, а и он (Лајчак) мора да извести Жозепа Бореља шта се дешава. Али, то је наредни корак за мене, није крајњи рок. На основу наредног извештаја, донећемо неке одлуке о будућности, али није никакав крајњи рок ни за кога“, навео је Ескобар.
На питање о евентуалном руском утицају на Западном Балкану, Ескобар је рекао да Русија има користи од подела у Европи.
„Сматрам да Русија није заинтересована да дође до проширења ЕУ, да користи кризу у региону као нешто чиме ће доказати да Запад не успева. Истина је да је проблем на Косову постојао и пре Украјине, али мислим да ово сада није последица утицаја Русије“, додао је Ескобар.
Он је оценио да је Северна Македонија била важна у постизању споразума, као и да су предлози Скопља „мање-више услађени са европским предлозима“.

Окретање леђа договору значи окретање леђа Европи, уз све последице

Ескобар је изјавио да је у разговору са српским председником Александром Вучићем јасно назначио да окретање леђа споразуму значи окретање леђа Европи, уз све последице у смислу неуспеха даљих интеграција и ближе сарадње са Европом, што је, како је истакао, озбиљна последица сама по себи.
„Првенствено морамо одмах смирити тензије, а то значи да се надамо да градоначелници неће покушати да користе те зграде општина и да ће се косовска полиција повући из зграда, али и да српски демонстранти напусте те локације. А ако буде нових избора, и када дође до нових избора, Срби би требало да на њима учествују без икаквих предуслова“, рекао је Ескобар.
Он је истакао да је председник Вучић рекао да ће да учини све да искористи свој утицај да Срби поново учествују на изборима на северу КиМ.
Ескобар је навео да очекује да дијалог између специјалног изасланика ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослава Лајчака и владе у Приштини буде настављен и након што он оде из Београда.
„Надам се да ће они препознати да има једна последица, коју сам назначио, а то је да, као што сам рекао, окретање леђа евопском предлогу значи окретање леђа ЕУ, а ту је и Уједињено Краљевство и САД. Ми, као њихови пријатељи, охрабрујемо их да се ускладе са нама и да се дође до регионалне стабилности“, рекао је Ескобар.
Додао је да „ако Приштина не жели партнерство, да ће се онда удаљити од савеза са НАТО-ом, што је само по себи велика последица“.
На крају, Ескобар је рекао да су САД посвећене да „помогну Србији и Косову на начин који одговара свима“ и да то иде ка регионалном плану који иде у корист свима који живе на Западном Балкану.
„Не смемо да заборавимо да Балкан може да буде најбрже растући део Европе, најдинамичнији део Европе, који пружа допринос регионалној безбедности“, закључио је Ескобар.
СРБИЈА
Лајчак: Хитно пронаћи политичко решење, ценимо спремност Вучића да томе допринесе
СРБИЈА
Ескобар: Курти има два дана да одговори на наше захтеве
Коментар