Специјална операција у Украјини

Територија Украјине је војна лабораторија НАТО-а

У најави генералног секретара НАТО-а Јенса Столтеберга да ће алијанса активирати помоћ Кијеву ради се о томе да Украјина треба да настави борбу против Русије, а за то је, подразумева се, потребна војска. Сада хоће да створе војску по НАТО стандардима. То раде јер је територија Украјине војна лабораторија НАТО-а.
Sputnik
Нe стиде се када кажу да у Украјини експериментишу са прокси војскама, да тестирају сво савремено оружје на које стављају улоге.
То тврди руски војни експерт Андреј Кошкин и додаје:
"Не стиде се када кажу да у Украјини експериментишу са прокси војскама, да тестирају сво савремено оружје на које стављају улоге...“,
Ова најава има везе са намерама тог војног блока да помогне Кијеву да пређе са совјетског стандарда на стандарде НАТО-а и приближи Украјину НАТО-у. Кијев дуги низ година покушава да се придружи војном Северноатланском савезу, а статус кандидата им је одобрен у јуну прошле године. Међутим, чланство те земље у НАТО је и даље на "дугом штапу".
„На придруживању је радио и бивши украјински председник Петро Порошенко, а Владимир Зеленски је потписао свакакве документе о убрзаном приступању ЕУ и НАТО-у", каже експерт.
Кошкин подсећа да је Украјина постала територија на којој се утилизује совјетско оружје и то не само украјинско, него и оних земаља чланица НАТО-а које су у својим арсеналима имали такво наоружање. Заузврат, додао је експерт, закључују се уговори за куповину новог америчког оружја, а од тога профитира Вашингтон.
С друге стране, руски експерт Јуриј Светов наводи да је Украјина већ добрим делом прешла на НАТО стандарде – бори се против Русије НАТО оружјем, има НАТО саветнике и инструкторе који обучавају украјинске снаге по НАТО стандардима.
Деловање Оружаних снага Украјине је све више у складу са НАТО стандардима по питању диверзантско-извиђачких група и извођењу разних врста напада. Украјина је, објективно гледано, већ прешла на НАТО стандарде. Имају њихову опрему, оружје, исте методе деловања. Све је натовско. И у том погледу, Зеленски је у праву када каже да је Украјина већ у НАТО-у, али није званично чланица“, оцењује Светов.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио је да ће земље алијансе појачати помоћ Украјини што ће омогућити пребацивање оружаних снага Украјине на стандарде НАТО-а и приближити Украјину западном војном блоку

Какве планове кроји НАТО

Столтенберг је изјавио да ће се на предстојећем самиту у Виљнусу земље НАТО-а договорити о интензивирању помоћи Украјини и донети „значајну одлуку“. Прецизирао је да ће земље алијансе појачати помоћ Украјини свеобухватним пакетом који ће омогућити пребацивање оружаних снага Украјине на стандарде НАТО-а и приближити Украјину западном војном блоку.
„Тамо ће разговарати о проблемима, пре свега, Украјине - како и чиме јој помоћи, и како ће то утицати на инфраструктуру и задатке Северноатлантске алијансе. Шта треба да се уради да би се све то осигурало...“, каже Кошкин.
Јуриј Светов најаве генералног секретара НАТО-а повезује и са предстојећим испорукама ловаца Ф-16 Украјини, као и испорукама ракета домета 600 километара, и очекује да ће на самиту НАТО-а бити извршен огроман притисак на Холандију, која треба да пристане на испоруку својих ловаца Ф-16 Кијеву.
Светов подсећа на Столтенбергове речи да се пријем Украјине у западни војни савез неће догодити док рат траје, али је, додаје експерт, НАТО Кијеву припремио „некакав утешни план“.
„Први је стварање Савета Украјина-НАТО, по угледу на онај који постоји са Израелом, а други се тиче некаквих корака које ће се предузети да се Украјина не би осећала самом. Ако већ није чланица НАТО-а, онда да барем има утисак да стоји на перону или пред вратима НАТО-а...“, каже Светов.

Све се врти око члана 5. НАТО уговора

Светов закључује да се све „врти“ око члана 5. НАТО уговора по којем се напад на једну од чланица западне aлијансе сматра нападом на све, чиме се започиње разматрање потенцијалног војног одговора.
„Украјина тражи да се придружи НАТО-у, надајући се да ће члан 5. одмах почети да функционише и да ће НАТО ући у рат са Руском Федерацијом, а земље НАТО-а то категорички одбијају“, каже експерт.
Русија је тражила гаранције западних сила да НАТО неће ширити на Исток, али је алијанса то одбила.
„Канцелар Шолц каже: ‘Морамо сада да размишљамо о поновном наоружавању Украјине после завршетка специјалне војне операције’. То јест, они рачунају на то да ће опет бити некава етапа као што су били Мински споразуми, када ће наоружавати Украјину, примити је у НАТО и поново је ‘бацити’ на Русију. Али, ми то нећемо дозволити!“, нагласио је Светов.
Коментаришући Столтенбергове тврдње да су "сви савезници сагласни да врата НАТО-а остају отворена, да ће Украјина постати чланица алијансе, те да Русија на то нема право вета", Андреј Кошкин каже да НАТО само обмањује Кијев, док му дајући празна обећања продаје своје оружје и профитира на украјинској несрећи. Самим тим, „отворена врата“ су само мамац, додао је експерт.
Ако су Сједињене Државе одлучиле да од Украјине створе крварећу рану, као што су то учиниле од Авганистана на Блиском истоку, онда никада неће примити Украјину у НАТО, али ће је хранити лажним обећањима“, нагласио је Кошкин.
РУСИЈА
Захарова: Кијев уцењује Запад, а без његове подршке украјински режим нестаје у секунди
Коментар