СВЕТ

Европа смишља како да заустави „кинжале“ - решење још далеко

Европа неће успети да створи ефикасан систем за пресретање руских „кинжала“ у року од три године, оцењују руски експерти коментаришући вест да Запад намерава да развије систем за пресретање хиперсоничних ракета.
Sputnik
Руски војни експерт Јуриј Кнутов оцењује да је уништење пет ракетних лансера ПВО система „патриот“ америчке производње у Украјини приморало МБДА, европски конзорцијум који се бави развојем и производњом пројектила и интегрисаних ПВО система, да интензивира развој европског хиперсоничног пресретача.
"Европа већ дуго развија систем за борбу против хиперсоничног оружја. Француска је, у сваком случају, почела да ради на томе пре неколико година са циљем да створи чак и сопствени систем противракетне одбране способан да пресреће хиперсоничне циљеве. Ако говоримо о удруживању напора, онда је свакако употреба хиперсоничних ракета ‘кинжал’ у Украјини показала да ти пројектили представљају реалну претњу, а чињеница да су уништили пет система ‘патриот’ довољно говори. Наравно, то је изазвало обазривост код западних европских земаља", каже Кнутов.
Извршни директор МБДА Ерик Беранже је обелоданио да његова компанија ради на развоју пресретача, а очекује се да ће прототип одбрамбеног система од хиперсоничног оружја бити развијен за три године. Према његовим речима, одбрамбени систем би могао да се распореди широм Европе и обара ракете које се крећу брзином од 6.900 миља на сат тј. 11.000 километара на сат.
Такође је напоменуо да систем развија тим предвођен МБДА, који је делимично у власништву британске одбрамбене компаније БАЕ Системс.
Према наводима западних медија, МБДА већ има прелиминарне споразуме са Француском, Италијом, Немачком и Холандијом о прављењу прототипа, а очекује се да ће одбрамбени систем бити распоређен широм Европе.
Русија и даље једина земља на свету која у свом арсеналу има хиперсоничне ракете

Трка у области хиперсоничних технологија

Кнутов сматра да ће тај посао бити обављен, али је мала вероватноћа да ће европска компанија за три године успети да постигне задовољавајуће резултате.
Он напомиње да амерички противракетни систем у Европи већ постоји, а да се развијање пресретачких система за хиперсоничне ракете уклапа у планове о стварању ПВО и ПРО у Европи.
„На томе ће се радити, у то уопште не сумњам, али друго је питање какви ће резултати бити постигнути, с обзиром да је стварање брзог, високоманеварског пресретача, као и радара који би могао благовремено да детектује циљеве и пренесе податке пројектилима које би требало да пресретну хиперсоничне ракете изузетно је тежак и сложен задатак и за то су потребне године рада. Зато сумњам да ће за само три године бити могуће развити систем за пресретање хиперсоничних пројектила. Мислим да ће се нешто створити, али ће ефикасност овога бити изузетно ниска. У најбољем случају, они ће моћи да пресретну трећину циљева“, прогнозира Кнутов.
Процене су да је потребно најмање пет до седам година да МБДА створи системе за супротстављање хиперсоничном оружју. То је уобичајен циклус који обухвата истраживачки и развојни рад.
Војни експерти констатују да се сада у свету заправо води трка у наоружању у области хиперсоничних технологија и да многе земље развијају хиперсонично оружје, али у томе не успевају сви.

Каквим арсеналом располаже Русија

Русија и даље једина земља на свету која у свом арсеналу има хиперсоничне ракете.
Од прошле године, руска Ратна авијација успешно користи хиперсоничне системе „кинжал“ у зони специјалне војне операције у Украјини.
„Кинжали“ могу да достигну брзину и до 10 маха, али што је још важније, имају велике маневарске способности и немају пандана у свету. Реч је о авионској ракети која може да носи и нуклеарне бојеве главе. „Кинжал“ је неухватљив за системе ПВО и ПРО.
На борбеном дежурству у Русији је и стратешки систем „авангард“, који има интерконтинентални домет и може да лети у густим слојевима атмосфере, на граници са стратосфером, а у стању је да развије брзину од 27-28 маха. Може да манервише током целе путање лета, а у овом тренутку то је најбржи објекат на свету. При таквој брзини практично ниједан противракетни систем неће моћи да га заустави.
Бродови руске Ратне морнарице наоружани су хиперсоничним крстарећим ракетама морског базирања „циркон“, домета преко 1.000 километара. Може да постигне брзину од око 9 маха и подједнако ефикасно погађа циљеве на копну и на води.
Поред тога, Москва је започела серијску производњу ПВО система С-500 „прометеј“ који, између осталог, може да уништава и хиперсоничне циљеве. Војни стручњаци наглашавају да је Русија данас лидер у области хиперсоничних технологија.
Реч је о универзалном комплексу за пресретање на великим даљинама и на великим висинама, с повећаним могућностима за противракетну одбрану.
Овај руски ракетни систем може да погоди циљ на даљинама од 600 километара и висинама од чак 180 километара. Борбене могућности тог система превазилазе могућности раније створених противваздушних и противракетних система.
Специјална операција у Украјини
Путин: Ко зна шта би било 2014. године да смо покренули операцију - сада имамо хиперсонично оружје
Коментар