„Споразум од 22. јула 2022. године даје дозволу и за извоз руског ђубрива, укључујући амонијак, али у оквиру иницијативе није послат ни један брод са ђубривима“, саопштено је Спутњику.
Како је истакнуто, извоз ђубрива зависи од ситуације са цевоводом за амонијак Тољати-Одеса који је дигнут у ваздух 5. јуна.
„У овом тренутку није познато у којем је стању цевовод“, прецизирано је из Координационог центра.
Најугроженије земље добиле минимум хране
Координациони центар УН саопштио је такође да су најсиромашније земље, као и државе са приходом мањим од просека добиле само 10 одсто кукуруза и 40 одсто пшенице, послатих у оквиру прехрамбеног споразума.
Центар је признао да је у оквиру споразума, 90 одсто кукуруза и 60 одсто пшенице отпремљено богатим земљама и онима које спадају у државе са приходом већем од просечног.
Према подацима УН, земље са ниским приходом, у које спадају Авганистан, Етиопија, Сомалија, Судан и Јемен, који су добили 2, 5 одсто хране, превезене у склопу прехрамбеног споразума, односно, нешто више од 822 хиљаде тона од преко 33 милиона.
За време важења иницијативе из украјинских лука испловила су 1003 брода са житом, односно, 32, 8 милиона тона робе.
До краја истека споразума, само један брод ће испловити, реч је о броду на који се тренутно утоварује роба у луци у Одеси.
„Координациони центар у Истанбулу добио је 29 захтева за пролазак од бродова који се налазе у турским територијалним водама. Нису све земље одобриле ове захтеве. Од 27. јуна ниједан брод није добио одобрење за пролазак“, наводи се у саопштењу.
Такође се наводи да од 29. априла лука Јужни није активна у оквиру споразума.
Црноморска иницијатива, коју су 22. јула прошле године у Истанбулу потписали представници Русије, Турске, Украјине и Уједињених нација, подразумева извоз украјинског жита и прехрамбених производа, као и ђубрива, преко Црног мора из три луке, укључујући Одесу.
Према споразуму, пловидбу бродова надгледа Заједнички координациони центар у Истанбулу.
Путин је у више наврата указао на то да Запад већи део украјинског жита извози у своје државе, уместо у афричке земље, којима је оно најпотребније.
Прехрамбени споразум је саставни део пакета споразума. Други део је Меморандум Русија – Уједињене нације, који би требало да важи три године, а подразумева отклањање блокаде руског извоза прехрамбених производа и ђубрива. За то је потребно поновно укључивање Росселхозбанке у систем СВИФТ, обнављање испорука пољопривредне технике, резервних делова и сервисне опреме, обнављање рада цевовода за испоруку амонијака „Тољати – Одеса“ и низ других мера.