Специјална операција у Украјини

Украјина прогласила метама бродове који плове ка руским лукама у Црном мору

Министарство одбране Украјине саопштило је да ће бродове који од 21. јула буду пловили Црним морем у правцу руских морских лука Кијев сматрати бродовима војне намене са свим релевантним ризицима.
Sputnik

„Министарство одбране Украјине упозорава да од 21. јула 2023. године од 00.00 часова све бродове на подручју Црног мора који плове према морским лукама Руске Федерације и украјинским морским лукама, које се налазе на територији коју је Русија привремено окупирала, кијевске власти могу посматрати као бродове који превозе робу војне намене са свим релевантним ризицима“, наводи се у саопштењу украјинског ресора на Телеграм каналу.

Украјинско Министарство такође истиче да је пловидба у североисточном подручју Црног мора и Керч-Еникалског канала забрањена као опасна од 20. јула.
Кијев је већ објавио одговарајући информације о навигацији.
Претходно је руско Министарство одбране објавило да ће све бродови на путу ка украјинским лукама у Црном мору сматрати потенцијалним носиоцима војног терета.

Прехрамбени споразум

Прехрамбени споразум прекинут је 18. јула. У понедељак је Русија обавестила Турску, Украјину и УН о свом приговору на његово продужење.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је да ће се Русија одмах вратити имплементацији иницијативе чим њен руски део буде испуњен.
Председник Русије Владимир Путин раније је приметио да услови споразума нису испоштовани, упркос напорима УН, јер западне земље нису намеравале да испуне своја обећања.
Председник Украјине Владимир Зеленски изјавио је да се Кијев нада да ће наставити са испорукама жита преко Црног мора без учешћа Русије, а Кијев чека званичну потврду спремности од УН и Турске.
Прехрамбени споразум, који су 22. јула 2022. потписали представници Русије, Турске, Украјине и УН, подразумева извоз украјинског жита, хране и ђубрива преко Црног мора из три луке. Координацијом саобраћаја бродова бави се Заједнички координациони центар у Истанбулу.
РУСИЈА
Захарова о прехрамбеном споразуму: УН имају још три месеца, потребни конкретни резултати
Коментар