„Када говоримо о средњој школи, ту не можемо да будемо толико прецизни, јер у оквиру гимназије имамо три различита смера, а поред њих и средње стручне школе, у којима сваки смер подразумева другачију комбинацију уџбеника, али, у просеку, када говоримо о заједничким уџбеницима за гимназије и стручне школе, цена се креће од 550 до 1.100 динара по уџбенику, док један број достиже цену од 1.500 и нешто мало преко 1.500 динара", рекла је Бачковић.
Што се тиче школског прибора, цене варирају у зависности од произвођача и квалитета, напоменула је Бачковићева.
Свеске се, у Заводу за уџбенике, на пример, крећу од 45 до 200 динара.
„Графитне оловке се могу наћи већ по цени од 15 и највише 70 динара. Пернице, опет у зависности од квалитета и произвођача, коштају од 700 динара па навише празне, а пуне од 1.500 до 2.000 динара. Цене ранчева, на пример, крећу се од 2.000 до 7.000 динара, истакла је Бачковићева.
Она је истакла да је Завод за уџбенике Београд јуче почео са испоруком уџбеника за основне школе на подручју Београда, а на основу налога који им је достављен од стране Секретаријата за образовање и дечју заштиту града Београда.
Како каже, ускоро се очекује и испоруку за средњу школу и додаје да се углавном, за сада све одвија без већих проблема и по утврђеном плану.
У издавачкој кући „Клетт“ рекли су за Танјуг да просечна цена комплета уџбеника за први разред основне школе износи 8.500 динара, док просечна цена комплета за осми разред основне школе износи 14.520 динара.
Поред уџбеника, издавачке куће „Клетт“, „Нови логос“ и „Фреска“ ученицима нуде и комплете лектира за предмет Српски језик и књижевност од првог до осмог разреда, кажу у „Клетту“ и додају да у понуди имају сва дела која су прописана Програмом наставе и учења за основно школско образовање.
Када је реч о школском прибору, на продајном сајту екњижара може се видети да је цена графитне оловке од 20 динара, пуне пернице око 1.140 динара, цена темпера 155 динара, водене боје 120 динара, воштане боје око 150 динара, цена геометријског школског сета је 824 динара...
Иначе, у основне школе су почели да стижу први комплети бесплатних уџбеника које је купио град Београд, а од понедељка 21. августа ће књиге бити испоручиване у већем броју.
Око 190.000 комплета ће бити распоређено, а родитељи ће моћи да их преузму уз потпис или особу коју су овластили.
Градоначелник Београда Александар Шапић објаснио је пре два дана да свака школа бира издавача као и раније, да се потписују уговори са издавачима уџбеника и за основне и за средње школе, и једина је разлика што ће овог пута град платити.
Како се наводи на сајту Министарства просвете, сви уџбеници који су прошли стручну оцену и имају одобрење Министарства до 1. фебруара, уврштени су у Каталог уџбеника и могу се користити у наредној школској години.
Приручници одобрени у складу са Законом о уџбеницима уносе се у Каталог приручника. Школе бирају уџбенике из Каталога уџбеника на период од четири године.
У свакој школи наставничко веће доноси одлуку о избору уџбеника на образложени предлог стручних већа за области предмета, односно стручног већа за разредну наставу.
У свим одељењима истог разреда у школи, за исти предмет користи се исти уџбеник једног издавача, а цене уџбеника формирају се на тржишту.