РЕГИОН

Шта ће Црној Гори избори када постоји Ескобар

Специјални изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар поново је дао своје виђење како формирати црногорску владу уз препоруку да се избјегне да у њу уђе странка која је против чланства ЕУ и НАТО, мислећи на коалицију За будућност Црне Горе. Професор Саво Марковић пита се да ли поруке Ескобара значе да су избори у Црној Гори узалудан посао.
Sputnik
Марковић, ректор Универзитета Медитаран, каже за Спутњик да није изненађен најновијом изјавом Ескобара, истичући да Америка на све своје савезнике гледа са позиције силе и само је интересује остварење њених интереса.
„Поготово се њене дипломате мијешају у унутрашње ствари држава које на то пристану. Ово показује да Црна Гора није самостална држава, што ми поодавно знамо. Суверенитет од прије 200 или 300 година једне државе се разликује од данашњег суверенитета, јер се државе удружују у разне међународне интеграције, и ту дио свог суверенитета жртвују, али свака држава покушава да задржи дио суверенитета који значи одбрану националног достојанства. Овакве поруке америчког дипломате опет нам показују да је организовање избора у Црној Гори узалудан посао, јер ту је увијек неки Ескобар да одлучују ко може, а ко не може да уђе у црногорску владу. И то раде дипломате које као бране демократију, а понашају се сасвим супротно“, примјећује Марковић.
Он са жаљењем констатује да Црна Гора прихвата без поговора све што стиже са Запада што, сматра, говори о њеној инфериорности и комплексу ниже вриједности.
Наш саговорник истиче да стране дипломате у Црној Гори добрано крше сва правила понашања у туђој земљи, и да је Црна Гора права независна држава, она би позвала и упозорила дипломате на такво понашање, или их прогласила персонама нон грата.
„Трагедија је још већа ако знамо да ни ЕУ нема своју спољну политику већ да је то спољна политика САД, у ствари англосаксонска спољна политика, прецизније, британска. То је макар јасно и очигледно. Још је горе ако знамо да те назови развијене земље на западни Балкан шаљу трећерезредне дипломате које ми морамо да слушамо, одричући се и трунке националног достојанства“, поручује Марковић.

Ко то смета Ескобару

Замјеник помоћника америчког државног секретара и специјални изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар изјавио је, поводом преговора о новој црногорској влади, да „посвећеност европском путу, чланству у НАТО и борби против корупције не испуњавају сви у црногорском политичком спектру и да је потребно избјећи да у владу уђе антизападна странка“.
Ескобар је, међутим, изразио увјерење да црногорски председник Јаков Милатовић и мандатар Милојко Спајић имају исте циљеве и да би требало да саставе владу од странака за које верују да ће их испунити.
Ескобар је рекао да није тачно да би искључивање из владе највеће антизападне странке било противно вољи народа због тога што се, како је објаснио, вољом народа бирају појединачне странке, а на мандатару је да утврди како ће саставити владу.
Ескобар је рекао да такође није тачно да би се искључивањем антизападне странке искључили гласови Срба јер, како је оцјенио, ни код једне од странака с којима мандатар Спајић жели да формира владу не постоји антисрпско расположење.
„Суштински је недемократска и неприхватљива идеја да би један дио коалиције контролисала страна влада и да би тај дио био више лојалан лидеру стране земље, а не премијеру или црногорским бирачима“, рекао је Ескобар.
Амерички дипломата је истакао како је било много препорука из САД, ЕУ, Велике Британије и чак и НАТО-а да би Црна Гора требало да избјегне да у владу уведе странку која је против чланства у ЕУ и НАТО-у, мислећи на коалицију „За будућност Црне Горе“.
„Црна Гора је веома чврста и добра НАТО чланица и савезница и очекујемо да то настави и даље“, рекао је Ескобар.
Он је у интервјуу амерички медијима додао како постоји притисак на странке у Црној Гори са свих страна у вези са тим како би требало формирати владу, а да су очекивања међународне заједнице веома јасна.
РЕГИОН
Радуновић: ПЕС губи све више присталица
Коментар