„Анализа догађаја показује да су они безбедносни системи и они савезници којима смо се дуго надали поставили задатак да покажу нашу рањивост и оправдају немогућност да јерменски народ има независну државу“, рекао је Пашињан у видео-поруци својим сународницима.
Он је напоменуо да таква политика није везана за промену власти у Јерменији 2018. године „и да је трајала деценијама“.
„Никада се нећемо сложити са формулацијама које доводе у питање независност Јерменије. Али забрињава то што, уместо да слушају нашу вољу да имамо независну, суверену, слободну и демократску државу, неки наши партнери, како би показали нашу рањивост у области безбедности, улажу све више напора, угрожавајући не само спољну, већ и унутрашњу безбедност и стабилност, кршећи све норме дипломатске и међудржавне етике, коректност, чак и обавезе садржане у споразумима“, рекао је Пашињан.
Он је позвао партнере да „поштују државу и суверенитет“, не именујући коме се обраћа.
Пашињан је рекао да су спољни безбедносни системи у које је укључена Јерменија неефикасни.
„Позивамо међународну заједницу да изрази безусловну подршку независности, суверенитету, територијалном интегритету и демократији Јерменије. Предузећемо сва дејства да заштитимо независност. У том смислу, неопходно је трансформисати, допунити и обогатити инструменте спољне и унутрашње безбедности Јерменије, сарађујући са свим партнерима који су спремни да предузму обострано корисне кораке“, закључио је Пашињан.
Сукоб у Нагорно Карабаху
Министарство одбране Азербејџана 19. септембра је саопштило да је Баку покренуо антитерористичку операцију локалног карактера у Нагорно Карабаху ради успостављања уставног поретка. Уз посредовање руских миротвораца, власти Нагорно Карабаха су у среду 20. септембра прихватиле предлог о прекиду ватре од 11 сати, саопштиле су власти непризнате републике. Министарство одбране Русије потврдило је да су Азербејџан и Карабах договорили потпуни прекид ватре.
Прошле године Јереван и Баку су уз посредовање Русије, САД и ЕУ почели преговоре о будућем мировном споразуму.
Претходно, крајем маја 2023. године, Пашињан је изјавио да његова земља признаје суверенитет Азербејџана заједно са територијом Карабаха, у укупној површини од 86,6 хиљада квадратних километара. Азербејџански лидер Илхам Алијев изјавио је да Баку и Јереван могу да потпишу мировни споразум у најскорије време, уколико Јереван не промени свој став.
Руски председник Владимир Путин је на седници Источног економског форума изјавио да је јерменско руководство, заправо, признало суверенитет Азербејџана над Нагорно Карабахом. Председник је истакао да то није била одлука Русије, већ одлука јерменских власти. Истовремено, он је саопштио да је у контакту са Пашињаном и да нема проблема у комуникацији.