Највеће губитке Украјина би могла да претрпи због пољског ембарга, који укључује пшеницу, кукуруз, пшенично брашно, репицу, сунцокретово семе, као и крмива. Прошле године у периоду од септембра до децембра Пољска је од Украјине куповала ову робу у просеку за 112 милиона долара.
Забрана Мађарске обухвата увоз 24 врсте производа, укључујући житарице, неколико врста семена, шећер, уље и мед, а Украјину би могла да кошта 89 милиона долара месечно, што је просечна количина украјинске робе купљене крајем прошле године. Словачка је забранила увоз само пшенице, кукуруза, уљане репице и сунцокрета, при чему је Украјина у просеку у последња четири месеца 2022. године извозила ове робе у вредности од 26,4 милиона долара.
Украјина ће претрпети главне потенцијалне губитке од ембарга источноевропских земаља на кукуруз – куповина ове житарице од ове три земље у просеку је износила 100 милиона долара месечно крајем прошле године. Други производ по значају је уљана репица, чија је просечна месечна вредност увоза износила око 74,5 милиона долара у периоду септембар-јануар 2022. Значајан износ за све земље давао се и на семе сунцокрета (25,6 милиона долара месечно), пшеницу (16,2 милиона долара месечно), а за Мађарску и сунцокретово уље (3,5 милиона долара).
Све у свему, забрана увоза пољопривредних производа из Украјине од стране Мађарске, Пољске и Словачке могла би коштати ову земљу у просеку 227,2 милиона долара месечно. То је скоро исти износ колико је од транзита гаса за тромесечје прошле године добијао „Нафтогас“ – 234,4 милиона долара, следи из анализе извештаја компаније.
Европска комисија је 15. септембра одлучила да не продужава ограничења на увоз четири врсте украјинских пољопривредних производа у неколико пограничних земаља ЕУ, али је Кијев обавезала да уведе мере контроле извоза. После тога, власти Словачке, Мађарске и Пољске објавиле су да једнострано продужавају забрану. Мађарска је проширила забрану на националној основи; на списку се налазе 24 производа којима је забрањен увоз. Осим житарица, на листи су разне врсте меса, живина, јаја, мед, поврће и вино.
Украјинско Министарство економије је после одлуке Мађарске, Пољске и Словачке да забране увоз украјинског жита објавило да је Кијев поднео жалбу Светској трговинској организацији (СТО) против тих земаља.
Више о томе коме је намењено украјинско жито с уранијумом погледајте у емсији „Мој поглед на Русију“: