СВЕТ

Јерменија тужила Азербејџан због расне дискриминације

Јерменија је поднела Међународном суду УН у Хагу тужбу против Азербејџана због расне дискриминације због ситуације у Нагорно Карабаху и тражи да се предузму мере, наводи се у саопштењу суда.
Sputnik
„Република Јерменија је, позивајући се на члан 41 статута и члан 73 пословника суда, поднела јуче захтев суду за указивање на привремене мере за очување и заштиту права садржаних у међународној конвенцији о укидању свих облика расне дискриминације“, наводи се у саопштењу суда објављеног у петак.
Такође се додаје да је Јерменија тражила од суда да предузме привремене мере против Азербејџана.

Ескалација ситуације у Нагорно Карабаху

Министарство одбране Азербејџана 19. септембра је саопштило да је Баку покренуо антитерористичку операцију локалног карактера у Нагорно Карабаху ради успостављања уставног поретка. Уз посредовање руских миротвораца, власти Нагорно Карабаха су у среду 20. септембра прихватиле предлог о прекиду ватре од 11 сати, саопштиле су власти непризнате републике. Министарство одбране Русије потврдило је да су Азербејџан и Карабах договорили потпуни прекид ватре.
Двадесет првог септембра у азербејџанском граду Јевлах, 100 километара североисточно од Степанакерта одржан је састанак представника Јермена из Карабаха са азербејџанском делегацијом, посвећен интеграцији региона у састав републике.
Министарство одбране Русије саопштило је 22. септембра да су оружане формације Карабаха у складу са постигнутим договором о престанку борбених дејстава, почеле да предају оружје и војну технику под контролом руских мировњака.
Претходно, крајем маја 2023. године, Пашињан је изјавио да његова земља признаје суверенитет Азербејџана заједно са територијом Карабаха, у укупној површини од 86,6 хиљада квадратних километара. Азербејџански лидер Илхам Алијев изјавио је да Баку и Јереван могу да потпишу мировни споразум у најскорије време, уколико Јереван не промени свој став.
Руски председник Владимир Путин је на седници Источног економског форума изјавио да је јерменско руководство, заправо, признало суверенитет Азербејџана над Нагорно Карабахом. Председник је истакао да то није била одлука Русије, већ одлука јерменских власти. Истовремено, он је саопштио да је у контакту са Пашињаном и да нема проблема у комуникацији.
У новом издању емисије "Мој поглед на Русију" погледајте како је Никол Пашињан коначно препустио Нагорно Карабах Азербејџану:
Коментар