РУСИЈА

Путин: Успостављање уставног поретка Бакуа у Нагорно Карабаху било је само питање времена

Уколико Јерменија остане савезник Русије, Москва је спремна да настави да помаже Јерменима Нагорно Карабаха, изјавио је руски председник Владимир Путин на пленарној седници јубиларног 20. заседања међународног дискусионог клуба „Валдај“ у Сочију.
Sputnik
Путин је подсетио да је делегација Јерменије током састанка са делегацијом Азербејџана у Прагу у јесен 2022. године, под покровитељством председника Европског савета Мишела Шарла, председника Француске Емануела Макрона и канцелара Немачке, господина Олафа Шолца сама директно назвала површину у квадратним километрима територије, укључујући Карабах, коју признаје као азербејџанску.
„Штавише, шефови делегација, руководиоци Јерменије истакли су да признају суверенитет Азербејџана у оквиру Азербејџансске ССР, која је својевремено улазила у састав СССР. Као што је познато, у састав Азербејџанске ССР улазио је и Карабах. Односно, суштински је било решено главно питање које се састојалао у статусу Нагорно Карабаха“, објаснио је Путин.
Он је истакао да је Русија из медија сазнала да Јерменија признаје Карабах као део Азербејџана, као и да Москву нико тада није посебно обавестио.
Путин је истакао да је то када ће и на који начин Баку успоставити у Карабаху уставни поредак било само питање времена након што је Јереван признао суверенитет Бакуа над тим регионом.
Према речима руског лидера, Русија је током 15 година предлагала Јерменији да постигне компромис са азербејџанским властима и врати под контролу Бакуа пет територија Нагорно Карабаха, сачувавши притом контролу над две, али је Јереван одбио.
Путин је на одговарајући изјаву уредника медијске групе Русија севодњаи РТ Маргарите Пашињан истакао да није сагласан да је јерменски премијер Никол Пашињан доведен на власт да би предао Карабах, већ је то, по речима руског лидера, био избор јерменског народа.
Након што је статус Карабах промењен и он признат као део Азербејџана и статус руских мировних снага претпрео је промене, истакао је руски лидер.
„Русија је упоребила све механизме у правном смислу како би обезбедила хуманитарну подршку у Карабаху“, поручио је Путин.
Према његовим речима, западне колеге би у светлу актуелних дешавања у том региону, требало да сами мисле о судбини Јермена Нагорно Карабаха и поштовању њихових права у дугорочној перспективи.

Ескалација ситуације у Нагорно Карабаху

Министарство одбране Азербејџана 19. септембра је саопштило да је Баку покренуо антитерористичку операцију локалног карактера у Нагорно Карабаху ради успостављања уставног поретка. Уз посредовање руских миротвораца, власти Нагорно Карабаха су у среду 20. септембра прихватиле предлог о прекиду ватре од 11 сати, саопштиле су власти непризнате републике. Министарство одбране Русије потврдило је да су Азербејџан и Карабах договорили потпуни прекид ватре.
Двадесет првог септембра у азербејџанском граду Јевлах, 100 километара североисточно од Степанакерта одржан је састанак представника Јермена из Карабаха са азербејџанском делегацијом, посвећен интеграцији региона у састав републике.
Министарство одбране Русије саопштило је 22. септембра да су оружане формације Карабаха у складу са постигнутим договором о престанку борбених дејстава, почеле да предају оружје и војну технику под контролом руских мировњака.
Претходно, крајем маја 2023. године, Пашињан је изјавио да његова земља признаје суверенитет Азербејџана заједно са територијом Карабаха, у укупној површини од 86,6 хиљада квадратних километара. Азербејџански лидер Илхам Алијев изјавио је да Баку и Јереван могу да потпишу мировни споразум у најскорије време, уколико Јереван не промени свој став.
Руски председник Владимир Путин је на седници Источног економског форума изјавио да је јерменско руководство, заправо, признало суверенитет Азербејџана над Нагорно Карабахом. Председник је истакао да то није била одлука Русије, већ одлука јерменских власти.
СВЕТ
На делу је библијска трагедија првог хришћанског народа: Земља створена крвљу изгубљена за дан
Коментар