РУСИЈА

Путин: Економија Русије пролази кроз фазу трансформације, светска ─ прелази на мултиполарни модел

Светска економија постепено се креће ка мултиполарном моделу, где постоји неколико центара раста, изјавио је председник Русије Владимир Путин, говорећи на пленарној седници Руске енергетске недеље.
Sputnik
Шеф државе је указао на значај одржавања форума на коме би стручњаци из Русије и иностранства могли заједнички да разговарају о трендовима и перспективама глобалне енергетике и размењују мишљења о изазовима са којима се суочава глобални енергетски комплекс.
„Ово је посебно важно данас, када се светска економија креће ка мултиполарном моделу у коме функционише неколико центара раста, а место, улога и значај сваке земље одређује како она доживљава ове дубоке и неповратне процесе“, оценио је руски лидер.
Он је додао руска економија пролази кроз фазу структурне трансформације, а енергетски комплекс пролази кроз дубоке промене.
Према његовим речима, место, улога и значај сваке земље зависи од тога како она сагледава дубоке, неповратне процесе, колико ефикасно може да брани свој економски, индустријски, технолошки и енергетски суверенитет и обнавља инвестиционе, трговинске и кооперативне везе.
Он је као пример тога навео Русију.
„Руска привреда сада пролази кроз фазу структурне трансформације. Мења се географија спољне трговине, параметри пословања, слика индустрије, појављују се потпуно нове тржишне перспективе за мала и средња предузећа. Руски енергетски комплекс такође пролази кроз дубоке промене које утичу на све области рада: вађење и прераду енергената, сервис и логистику, сарадњу са страним партнерима“, рекао је Путин.
Руски председник изјавио је да очекује да ове године у Русији буде поновљен рекорд из 2022. године када је реч о потражњи за енергентима с обзиром на економски раст земље.
РУСИЈА
„Зато су на нули“: Путин о последицама покушаја одбацивања руских енергената у ЕУ
Према његовом мишљењу, основни приоритет Русије у енергетском комплексу је обезбеђивање националног тржишта, а земља ће повећати своје капацитете.
„Наш основни приоритет је обезбеђивање националног тржишта, довољно снабдевање енергентима унутар земље. Истичем да се, при томе, не ради само о актуелним потребама привреде и грађана. Доследно ћемо радити на квалитативном развоју нашег сопственог тржишта, повећавајући његов капацитет“, рекао је Путин.
Он је истакао да су могућности у том правцу огромне.
Како је навео, влада мора предузети превентивне мере како би спречила кризу на руском тржишту горива.
„Кључни услов за сигуран дугорочни развој енергетског тржишта је стабилност цена електричне енергије, сировина и горива. Као што знате, последњих месеци смо суочени са скоком цена бензина и дизел горива. Влада је донела низ одлука осмишљених да врати ситуацију (под контролу)“, рекао је он.
Он је поручио водећим руским енергетским компанијама „да снабдевање домаћих потрошача горивом треба да буде приоритет. Са друге стране, тражим од владе да делује брже, предузима превентивне мере пре него што ситуација постане акутна“, нагласио је Путин.
Енергетска индустрија мора да постане потпуно суверена у технолошком, кадровском и финансијском смислу, додао је председник Русије.
Према његовим речима, неопходно је радикално повећати обим и удео производње руске опреме, посебно је кључно да се на нови ниво подигне обука квалификованих кадрова и, наравно, формирају сопствени механизми за финансирање инвестиционих пројеката.
Руски председник констатовао је стабилан рад домаћег енергетског комплекса.
„Желео бих да напоменем да руски енергетски комплекс ради стабилно, производни и финансијски показатељи су стабилни“, оценио је он.
Путин је нагласио да је захваљујући деловању компанија и власти Русије повећана флота танкера, створени су нови механизми плаћања, осигурања и реосигурања домаћег терета.
Према његовим речима, нуклеарна индустрија Русије практично нема конкуренцију у иностранству.
„Руска инжењерска школа за грађевинарством и одржавањем нуклеарних објеката не само да је јака, већ практично нема конкуренцију на светском нивоу. Стручњаци ‘Росатома’, желим то да нагласим, истовремено граде 22 енергетска блока у иностранству. То је отприлике 80 одсто светског тржишта“, рекао је Путин.

О тржишту нафте

Говорећи о нафтном тржишту, руски лидер навео је да ће се координација произвођача нафте у оквиру савеза ОПЕК плус наставити.
„За стабилност тржишта нафте неопходна је сарадња између главних добављача и то под отвореним, транспарентним условима. По тој логици Русија ради са партнерима у оквиру ОПЕК плус“, рекао је он.
Како је навео, Русија се ослања, пре свега, на објективну тржишну динамику понуде и потражње нафте, као и на инвестиционе програме индустрије.
„Зато земље-чланице ОПЕК плус у потпуности испуњавају своје обавезе и успешно се носе са свим изазовима“, објаснио је Путин.
„Сигуран сам да ће се координација дејстава партнера ОПЕК плус наставити – то је важно за предвидљивост тржишта нафте, а на крају и за добробит читавог човечанства“, навео је Путин.
Русија ће наставити да даје значајан допринос балансирању глобалног енергетског тржишта, развијању партнерстава и кооперативних веза са оним земљама које то желе и које су за то заинтересоване, рекао је руски лидер.
Он је изразио уверење да ће такав рад донети корист свим његовим учесницима и гарантовати благостање народа у годинама које долазе.
РУСИЈА
Путин на Руској енергетској недељи: Русија је практично нашла алтернативу европском тржишту
Коментар