„Дуг је био пут да испричамо ову причу, али неке ствари су остале непромењене. У свету у коме зараћене стране данас беспоштедно теже међусобном уништењу, овај филм снажно истиче хуманост као највећи тријумф над насиљем и истребљењем. Кроз причу једног неустрашивог појединца који ће се супротставити свом народу, због вишег циља, ово остварење постаје инспирација за промену. У времену рата, бити човек постаје наша најважнија мисија“, каже редитељ Никола Вукчевић, познат по остварењима „Ђечаци из Улице Maркса и Енгелса“ и „Поглед са Ајфеловог торња“.
Радња филма се дешава у периоду Другог светског рата на граници Црне Горе, током којег – у 36 сати радње филма - једно прогоњено православно дете, покушавајући да спаси свој живот од здруженог напада фашистичких јединица СС Скендербег и СС Ханџар, налази уточиште у кући незнанца - Албанца Нура Доке.
У свету у коме зараћене стране данас беспоштедно теже међусобном уништењу, овај филм снажно истиче хуманост као највећи тријумф над насиљем и истребљењем
© Фото : Уступљено Спутњику
Господар куће, Нур, суочиће се са моралном дилемом - или да преда дете прогонитељима и тиме погази лична уверења и својеврсни кодекс по коме живи или да рескира животе целе породице штитећи непознато дете друге вере и нације.
Прогонитељи ће, кроз чињеницу да је Нур Дока представник народа једне од наведених јединица, покушати да успоставе посебан однос са њиме, а кроз причу о моралним вредностима, обећању, љубави и одрастању, овај филм ће преиспитати цену појединачне људске жртве, надилазећи теме вере и нације, са главним питањем: На који начин ће Нур одговорити свом изазову?
Филм „Образ“, који је пролетос представљен на престижном Канском филмском фестивалу, један је од свега пет играних филмова из целог света у селекцији „Work in progress Iternational“ естонског фестивала.
Рад на филму започет је 2016. године, а највећим делом је сниман током пандемије ковида.
Прича једног неустрашивог појединца који ће се супротставити свом народу због вишег циља
© Фото : Уступљено Спутњику
Сценарио Ане Вујадиновић и Мелине Пота Кољевић инспирисан је мотивима истоимене приче академика ЦАНУ Зувдије Хоџића.
Улоге тумаче Едон Ризваноли, Никола Ристановски, Игор Бенчина, Албан Ујкај, Селман Јусифи, Хејлане Тербуња, Ацо Радуловић, Ана Вучковић, Зеф Бато Дедивановић, Бранимир Поповић, и деца Елез Аджовић, Вук Булајић, Хана Павловић, Мериса Аджовић, који су улоге добили на вишемесечном кастингу и припремама.
Директор фотографије је Ђорђе Стојиљковић, сценограф Станислав Никичевић, костимограф Лидија Јовановић, док је за музику задужен Душан Максимовски.
Филм настаје под покровитељством Филмског центра Црне Горе и Филмског центра Србије, у већинској продукцији црногорске продуцентске куће „Галилео“ те „Синемон филмс“ (Београд“ и низа мањих партнера из Црне Горе и Хрватске.