Хладан дочек за америчког државног секретара у Анкари тема је турских медија и друштвених мрежа, на којима се наводи да је „добио шта је и заслужио“. Блинкен је у турску престоницу стигао ноћу, а на аеродрому су га дочекали амерички амбасадор у Анкари Џеф Флејк, генерални директор за међународне односе у министарству спољних послова Јапрак Балкан и заменик градоначелника Анкаре Намик Кемал Назли.
„Нико од високих турских функционера није дочекао америчког министра на аеродрому. Приметно је било и да део аеродрома на ком је Блинкен излазио из авиона није био осветљен. После поздрава са људима који су га дочекали у мраку, Блинкен је сео у аутомобил и отишао“, пише лист „Туркије“.
Ентони Блинкен у Турској
© AP Photo / Jonathan Ernst
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган раније је критиковао Блинкена због „субјективног приступа палестинско-израелском сукобу“. Према речима турског председника, „Блинкен је приступио кризи на основу своје националне припадности“.
Протест током боравка Ентонија Блинкена у Турској
© AP Photo / Ali Unal
Испред зграде министарства спољних послова Турске, где се Блинкен састао са турским министром Хаканом Фиданом, одржан је и протест, који су турски медији назвали „хладним тушем за америчког државног секретара“.
Ентони Блинкен у Турској
© AP Photo / Jonathan Ernst
„Савез турске омладине поздравио је Блинкена заставама Палестине и слоганима „Блинкен, убицо, одлази из Турске“, наводи турски лист „Ајдинлик“.
После састанка Блинкена и Фидана, није било званичног саопштења нити изјава. Према појединим медијским наводима, Блинкен је покушао да убеди турску страну да изврши притисак на Хамас како би ослободио таоце. Међутим, турска страна је инсистирала на међусобној размени затвореника и безусловном прекиду ватре, уз међународни надзор, а Анкара је понудила да буде гарант.